2021. gada sezona bija apgrūtināta sacensībām, taču, atrodot iespējas, tādas notika. Piedalīties tajās, tas ir papildu adrenalīns un papildu emocijas.
Sveiciens visiem copes entuziastiem. Vasara ir priecējusi mūs ar skaistu, saulainu laiku un daudz aizraujošām dienām pie ūdeņiem. Gadalaiku maiņa nav nekāds šķērslis doties pie sev tuvākās vai mīļākās ūdenstilpes, lai ar makšķeri rokās ķertu visas neatkārtojamās emocijas, ko sniedz atpūta dabā. Ķertu to adrenalīna un azarta devu, ko sniedz kārotā loma meklēšana. To nepārvaramo tieksmi pēc lielā sapņu piepildījuma, pēc mūža trofejas. Šī sacensība ir kā nebeidzamais stāsts, kurā katrs no mums meklē arvien jaunas emocijas.
Sacensības, sacensības un vēlreiz sacensības. Šoreiz viss par un ap sacensībām. Kas gan var vairāk uzsist asinis, ja ne dalība kādā no organizētajām makšķerēšanas sacensībām. Ticu, ka daudziem šīs sajūtas ir labi pazīstamas. Tomēr kopējā aina un copmaņu informētība par dažādu veidu copes turnīriem ir salīdzinoši zema. Aprunājoties ar makšķerniekiem, skaidri iezīmējas trīs kategorijas. Vieni nav neko dzirdējuši, citi nepiedalās, jo domā, ka nav konkurētspējīgi, un, protams, tie, kas piedalās dažādos rīkotos pasākumos vai pat paši tos organizē. Pašu sacensību galvenais mērķis ir konkrētā sporta popularizēšana, dalīšanās pieredzē un, protams, labāko copmaņu noteikšana un apbalvošana. Ne mazāk svarīgs ir arī pašu makšķernieku ieguldījums zivju sugu populācijas saglabāšanā, jo lielākā daļa sacensību norisinās tieši Catch & release formātā, kurā mērķa zivs tiek fotografēta uz speciālās mērlentes un pēc foto fiksācijas atlaista atpakaļ. Šāds formāts strauji attīstījās tieši Covid-19 laikā, kad dažādo ierobežojumu dēļ organizēt klātienes mačus nebija iespējams. Tad tika izdomāti attālinātie sacensību modeļi, kuros tika iesūtītas foto un video fiksācijas ar noķerto lomu un unikālo dalībnieka kodu. Ir svarīgi atcerēties par saudzīgu izturēšanos pret zivīm arī ārpus sacensībām. Bieži pat neaizdomājamies par to, cik garš ceļš ir jāiziet zivij, lai tā sasniegtu mums tik ierastos 50 cm. Tā, piemēram, pirmajā dzīves gadā līdaka sasniedz aptuveni 15–30 cm garumu. 50 cm garumu līdaka sasniedz aptuveni 3–5 gadu vecumā. Tātad, lai mēs ķertu tā saucamos mēriņus, līdakai ir jāizdzīvo piecus gadus. Svarīgi, ka līdakas līdz sešu gadu vecumam veido lielāko daļu savas sugas populāciju. Domāju, ka šī nelielā statistika liks daudziem aizdomāties, vai tiešām nepieciešams visas zivis paturēt lomā. Vai arī paturam tikai reizēs, kad tiešām tas ir nepieciešams pašu lietošanai.
Cash a Fish turnīri
Sacensību norise ir atkarīga no to rīkotājiem un to nozīmīguma. Tā, piemēram, vienas no vērienīgākajām ir valsts mēroga sacensības, kurās tiek noteikti Latvijas labākie šī sporta meistari. Protams, dalībai šāda mēroga cīņā ir jābūt gan atbilstošam ekipējumam, gan arī attiecīgai pieredzei, jo konkurence ir ļoti augstā līmenī. Jābūt gatavam arī vairāku dienu treniņnometnei, kurā sportisti sagatavojas pirms vērienīgā starta. Ir arī vairums sacensību pilsētu vai reģionu ietvaros, kas nozīmīguma ziņā neatpaliek no lielajām valsts mēroga sacensībām. Tomēr šajās jau ir salīdzinoši vieglāka dalība, un tās biežāk norisinās vienas dienas ietvaros. Un tad tā saucamā tautas klase ir attālinātās sacensības jeb šogad tik populārais Cash a Fish copes festivāls, kurā iespējams piedalīties, esot jebkurā valsts nostūrī, un attiecīgi ķert lielo lomu sev pazīstamā ūdenstilpē. Aizraujošs ir arī modelis, kad sacensības tiek rīkotas starp kādu uzņēmumu grupām. Parasti tiek izspēlēts kāds ceļojošais kauss, kuru katru sezonu ir iespēja iegūt kādam no uzvarētāju uzņēmumiem. Kā mēs varam novērot, tad sacensību veidi, to norise un noteikumi ir tiešām daudz un dažādi. Domāju, ka katrs no mums var atrast sev piemērotāko formātu, kurā ņemt dalību un tiekties pēc balvām. Protams, protams, balvas. Pavisam aizmirsu pieminēt laikam pašu galveno mērķi. Balvas ir un būs sacensību neatņemama sastāvdaļa. Lai ne vien izceltu uzvarētājus, bet arī dāvātu tiem iespējas tikt pie jauniem rīkiem, aksesuāriem un pat medaļām. Priecē fakts, ka balvu organizēšanā iesaistās arī makšķerēšanas veikali. Tā, piemēram, veikals Salmo, kas vienmēr iesaistās gan iesācēju, gan jau profesionālu sportistu atbalstīšanā. Šogad arī pats esmu piedalījies pāris sacensībās, piemēram, Cash a Fish divos turnīros. Jāsaka, ka abos ļoti veiksmīgi, jo pirmajā posmā bija jānoķer 55 cm gara līdaka, kas arī tika veiksmīgi paveikts, izmantojot Lucky John 5# numura rotiņu. Vispār jāsaka, ka šosezon ļoti labi sevi darbā parāda tieši šī ražotāja rotiņi. Kā galvenā pozitīvā īpašībā jāpiemin arī tas, ka, izmantojot konkrētos mānekļus, iespējams izvairīties no auklas savērpšanās, kas ir ļoti būtisks faktors, lai izvairītos no tālākām problēmām ar auklas zaudēšanu. Otrā turnīrā cīnos par Lucky John BBS jeb Big Bait Series kātu. Fantastiska balva un ļoti reālas iespējas to iegūt savā īpašumā ikvienam dalībniekam. Nepieciešama neatlaidība un mērķtiecība, meklējot konkrētā garuma zivi. Jā, šo sacensību modelis paredz konkrētu balvu par konkrēta izmēra zivi.
Ģibuļu čempionāts spiningošanā
Saņēmu uzaicinājumu piedalīties arī klātienes spiningošanas festivālā. Jau par ikgadēju pasākumu kļuvušais Ģibuļu čempionāts spiningošanā, kas tiek rīkots Talsu pusē esošajā ezerā ar nosaukumu Spāre. Sacensības norisinājās no plkst. 12 līdz 20. Kopā spiningošanas sacensībās piedalījās divpadsmit komandas no Talsiem, Rojas, Stendes, Kūļciema, Laucienes, Engures un Rīgas. Pēc astoņu stundu sacensībām un visu rezultātu apkopošanas par uzvarētājiem Spāres kausa spiningošanā tika paziņota komanda DEDZIŅI (Mārtiņš Grīnblats/Roberts Kieperszo) 13 720 punkti. Otro vietu ieguva komanda STINGERS (Jorens Kālis/Arnis Endzels) 4096 punkti, un trešo vietu komanda AIRĒ TU (Andris Grundmanis/Roberts Pētersons) 3926 punkti. Sacensību garākā līdaka 64 cm Arnim Endzelim no komandas STINGERS; garākais zandarts 50 cm Mārtiņam Grīnblatam no komandas DEDZIŅI, un sacensību garākais asaris 31 cm Kārlim Vilsonam no komandas KURLAND. Uzvarētāji balvās ieguva kausus un medaļas gan komandu kopvērtējumā, gan arī vērtējumā individuāli. Veicināšanas balvas tika sarūpētas no veikala Salmo. Garākās līdakas ieguvējs savā īpašumā saņēma Lucky John lielo uztveramo tīklu. Par lielāko asari bija sarūpēta jostas soma Lucky John un komplekts ar Lucky John Joco shaker un Tioga gumijām. Mēs ar pārinieku šoreiz vienīgie aizstāvējām Rīgas godu. Kopumā strādājām uz līdakām. Bija vairākas sekmīgas realizācijas, bet zemmēru izpildījumā. Kad pārslēdzāmies uz asariem, bija atlicis ļoti maz laika, lai sakomplektētu vajadzīgo punktu skaitu. Tomēr sacensība bija spraiga un interesanta, šobrīd atliek turpināt trenēties, lai nākamajā gadā varētu kādu kausu atvest arī uz Rīgu. Atskatoties uz šīs sezonas dalību dažādos makšķerēšanas turnīros, varu teikt droši, ka treniņos zivis ķeras labāk. Neskatoties uz to, esam pilni motivācijas turpināt piedalīties un gūt vienreizēju baudu un adrenalīna devu. Katra veiksme vai neveiksme mums sniedz jaunas iemaņas, jaunu pieredzi un zināšanas. Jo vairāk mēs kaut kur piedalāmies, nebaidāmies no neveiksmēm, jo vairāk iemācāmies. Tā, lēnām augot un attīstoties, pienāks brīdis, kad varēsim stāvēt uz goda pjedestāla blakus Latvijas labākajiem. Ko arī jums visiem novēlu. Sezona vēl nebūt nav galā, lielās līdakas mūs gaida, un dažādas sacensības arī iet pilnā sparā. Tāpēc sekojam līdzi informācijai sociālajos tīklos, makšķerēšanas žurnālos un tiekamies uz ūdeņiem!
Edgars Masaļskis