Gatavojoties jaunajai makšķerēšanas sezonai, vērts pārliecināties, vai labā tehniskajā kārtībā ir arī piepūšamās laivas – gan tās, kas izgatavotas no gumijas, gan tās, kuru ražošanā izmantots polivinilhlorīds (PVC). Iespējams, tās pa ziemu sabojājuši grauzēji, tāpat ir iespējams, ka laivas šuves vairs nav tik izturīgas un laiž gaisu.
Netīrumi un peles
SIA Laivu meistars īpašnieks Alvis Liedans teic, ka veiksmīga jaunā laivošanas sezona patiesībā sākās jau pagājušās sezonas noslēgumā, kad laiva tika novietota glabāšanai ziemā.
“Beidzot makšķerēšanas sezonu, laiva bija rūpīgi jānomazgā un jāiztīra, lai tajā nepaliktu gruži un zivju barības atliekas. Tas viss piesaista grauzējus, un tad nu peles grauž arī laivas materiālu. Esmu redzējis laivas, kurām izgrauzts pat 30×30 cm liels caurums, un tādas, kuras, šķiet, kāds no vienas vietas sadurstījis ar nelielu adatiņu,” atklāj meistars ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi.
“Protams, saremontēt var gandrīz jebkuru piepūšamo laivu. Taču tirgū pieejamas laivas ļoti dažādās cenu kategorijās. Jārēķinās, ka remonts nav lēts un tas var būt dārgāks par jaunas laivas vērtību.”
Ar ko mazgāt?
Piepūšamās laivas tīrīšanai var izmantot jebkuru mazgāšanas līdzekli, jo, piemēram, PVC materiāls ir ļoti izturīgs un ar laiku tas pats no sevis nebojājas. Var izvēlēties tieši laivām domātos mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļus, kas būs dārgāki, taču var ņemt arī sadzīvē lietojamos tīrīšanas līdzekļus, un rezultāts būs pietiekami labs.
Lielāku laivu īpašniekiem, kuri savus peldlīdzekļus nejauc ārā, tik un tā jārūpējas par tīrību. Īpaši tas svarīgi gadījumos, kad ir ieliekamā finiera grīda. Vismaz reizi sezonā vai tūlīt pēc tās grīda ir jāizjauc un laiva ir jāizmazgā. Tajā var nokļūt nelieli akmentiņi, grants. Tie nokļūst zem grīdas un beržas starp finieri un laivas materiālu. Tas sāk dilt, un laiva vairs netur gaisu.
Saule un ūdens
“Laivu ražotāji norāda, ka PVC materiālu nebojā ultravioletie stari. PVC laivas tirgo jau vairāk nekā 30 gadu. Pieredze liecina, ka visām laivām, kas ikdienā tiek turētas piepūstas uz ūdens vai piekabes bez pārsega, materiāls izžūst un kļūst trausls… Ar laiku tajā parādās plaisas un zūd gaisa noturība. Tāpēc pārsegs ir ļoti svarīgs. Tas pasargā laivu no tiešu saules staru ietekmes, kamēr laiva netiek izmantota. Tāpat nav pareizi, ka piepūšamās laivas tiek visu vasaru turētas ūdenī. Uz laivas zemūdens daļas aug aļģes, pielīp sīki gliemeži, un materiāls atkal var tikt bojāts. Piepūšamo laivu, kad tā izcelta no ūdens, vislabāk glabāt sausumā un zem pārsega, lai tā nav pakļauta tiešu saules staru iedarbībai,” uzsver Alvis Liedans.
Ja laivas balonā iedūries āķis
Ekspluatējot piepūšamo laivu, protams, var gadīties, ka tajā tiek izdurts caurums, piemēram, ar lielāku āķi. Šāda cauruma aizlīmēšanai var iztikt arī bez meistara izsaukšanas vai laivas vešanas uz darbnīcu.
Liedana kungs atgādina, ka, līmējot PVC materiālu, tā virsma ir jāattauko. Turklāt jāattauko gan laivas materiāls ap bojājuma vietu, gan tā ielāpa puse, kas tiks pielīmēta. Nav nepieciešams virsmu apstrādāt ar smilšpapīru, kā tas ir gadījumā, kad tiek līmēta gumija. Ja PVC materiāls ir plānāks, ar smilšpapīru var noberzt ārējo kordu un materiāls tiek sabojāts un var kļūt gaisa caurlaidīgs – iekšējais materiāla slānis ir gaisa caurlaidīgs. Un tie ir tikai pāris milimetri.
Atbilstoši līmes ražotāja norādījumiem virsma vienu vai divas reizes jāpārklāj ar PVC materiāliem domāto līmi un jāļauj apžūt. Tad ielāpu piespiež un ar speciālu rullīti no savienojuma vietas izspiež gaisu.
Gumijas laivas remonts
Vecākas, vēl Krievijā ražotās laivas izgatavoja no gumijota auduma. Tām bija dažas priekšrocības: laivas bija salīdzinoši vieglākas, salocītā veidā kompaktākas un materiāls arī zemākā gaisa temperatūrā mīkstāks – laivu vieglāk salocīt. Taču ar to priekšrocības beidzas. Gumija tika uzklāta uz kokvilnas auduma. Un šis audums mitrumā satrunē. Kad tas notiek, gumija zaudē pamatu un ātri sabojājas. Savulaik laivu balonos pildīja talku, lai savāktu lieko mitrumu. Līmējot šādas laivas virsmu ne tikai attauko, bet arī matē ar smilšpapīru. Tālāk rīkojas tāpat kā līmējot PVC laivas. Protams, jāizvēlas tieši gumijai domātās līmes. Diemžēl kvalitatīvu gumijas līmi iegādāties ir visai grūti.
“Gumijas laivas remontēt ir daudz grūtāk, no visiem remontiem tikai 10 procentos gadījumu jāremontē laivas no šī materiāla. Arī atlikusī vērtība šādai laivai ir maza, un remonts tāpat ir dārgs. Reizēm, apstrādājot to ar ziepjūdeni, lai konstatētu bojājuma vietas, šķiet, ka burbuļo visa laivas virsma,” skaidro Alvis Liedans.
Ja gaisu laiž šuve
Visapjomīgākais remonts nepieciešams, ja gaisu laiž laivas šuves. Te bez meistara apmeklējuma nevarēs iztikt, jo remonts ir daudz komplicētāks. Tāpat meistars novērtēs, vai laivu vispār iespējams saremontēt. Interesanti, ka vecākām PVC laivām lielākās problēmas rodas tieši tad, kad gaisa temperatūra ir augstāka.
“Šuvi salīmēt nav tik vienkārši. Tāpat uzreiz nevar pateikt, cik maksās remonts. Kad šuve salīmēta vietā, kur skaidri zināms, ka ir bojājums, laiva tiek piepumpēta un novērtēta vēlreiz. Iespējams, ir arī citi mazāki bojājumi, kurus iepriekš nevarēja konstatēt lielāko bojājumu dēļ, un arī tie ir jāsalīmē.
Tas, cik kvalitatīva līme izmantota, atkarīgs no laivas ražotāja. Jāsāk uztraukties, kad sāk atlīmēties lietie laivas elementi – rokturi, citi stiprinājumi, kas pie baloniem ir pielīmēti. Nākamās var sekot šuves,” turpina Alvis Liedans.
Meistars uzsver, ka jebkurā gadījumā jāsāk ar konsultāciju pa tālruni. Pirms zvanīt, noteikti jāzina laivas ražotājs un modelis. Vēlams noskaidrot arī ražošanas gadu. Pieredzējis meistars zinās, kādas ir šo konkrēto laivu slimības un vai tās iespējams salabot par samērīgu summu.