Kaut kas jauns vai tomēr pasen tirgū ienācis mānekļa veids, kurš palēnām sāk kļūt populārs arī mūsu ūdeņos? Šoreiz nevarēšu noformulēt, pie kuras grupas mānekļiem šos astesgriezējus varam pieskaitīt. Vienā vietā tie ierakstīti kā vobleri, citur – rotējošie vizuļi, un trešais uzskata, ka var šos pieskaitīt pie šūpiņu saimes. Drīzāk jau kaut kas rotiņveidīgs, jo ūdenī lapiņa griežas. Kāds tos izmanto jau vairākus gadus, bet klusē kā partizāns, citi, tos izmēģinot, šķiet, atklāj jaunu pasauli un steidz iegādāties vairāk krāsu, smagākas un vieglākas versijas, un testē dažādu ražotāju produkciju. Pats ar šo mazo brīnumu iepazinos šā gada atvērto ūdeņu sezonas sākumā. Šobrīd asaru copē tas ir kļuvis par pamatsastāva spēlētāju.
Kā jau minēju, es šo mānekli pieskaitītu pie rotējošo vizuļu dzimtas. Bet galvenās atšķirīgās iezīmes ir rotējošās lapiņas atrašanās vieta uz mānekļa ass un smagnējā mānekļa galvas daļa. Lapiņa ir novietota mānekļa aizmugures daļā, un galvas daļa parasti kalpo ne tikai kā krāsains akcents, kurš zemūdens medniekam atgādina zivtiņu vai kādu ūdens mošķi, bet slēpj sevī arī mānekļa svaru (nokrāsota svina forma). Pirmo reizi šo verķīti gan izmēģināju jau pirms gada rudenī, bet tad visai ātri to noliku atpakaļ kastē. Kāpēc? Atbilde ir pavisam vienkārša un visai bieži noder kā izskaidrojums tam, ka copmaņiem konkrēts māneklis šķiet lielisks, bet cits gatavs ar rokas sviedienu to noziedot Neptūnam. Manā gadījumā pirmajā reizē biju nekorekti izvēlējies mānekļa svaru. Kā cirvītis nogrima, kā arkls ara grunti un kā metāldetektors savāca visus ķērājus sev apkārt. Ātrais verdikts – neiepatikās.
Gan dzīvē, gan copē esmu pārbaudījis patiesību, ka vienmēr vajag dot otru iespēju. Ieeju veikalā un skatos uz jaunumiem – parādījušies mazie 5 g Lucky John Basara Tail Spin. Lūk, šis jau būtu svars, kurš Ventas ūdeņos, uz kuriem biju nolēmis doties, varētu būt optimāls. Pavasarī asari dzenājām pa salīdzinoši seklām vietām. Tagad bija svarīgs uzdevums – tikt pāri rudenī sajustajai skepsei pret šī tipa mānekļiem. Tālāk pastāstīšu tehniskās nianses un sīkāk par šo copes reizi, bet tagad jāatgriežas pie otras iespējas došanas mānekļiem.
Katrā ūdentilpē un upē var būt dienas, kad neķeras, bet tas nenozīmē, ka tur nav zivju. Katram māneklim ir savi apstākļi, kuros tas ķers lieliski, un būs tādas vietas, kur tas nekādi nevarēs attaisnot uz to liktās cerības. Nevajag ķert ar virsminiekiem sešu metru dziļumā un cerēt, ka tūlīt iznāks zandarts. Līdzīgi arī man bija izveidojies negatīvs priekšstats par šo zivīgo mānekli, jo, vairāk palasot un paklausoties, sapratu, ka vaina nav māneklī, bet gan manā steigā un tajā, ka nevēlējos iedziļināties mānekļa specifikā.
Atpakaļ pie Ventas asariem. Sākās viss, kā ierasts, – silikons, drops, un asaris ņem lopā. Baigi daudz filozofijas šajā rakstā, bet, ja kurss ir uzņemts, tad lai iet. Mans uzskats ir tāds, ka reizēs, kad asaris ķeras, ir jāmaina strādājošā tēma un jāmēģina atrast vēl kādu, kura strādā vēl labāk vai vismaz tur līdzi. Jāsāk eksperimentēt. Manu tuvāko copmaņu vidū ir tādi, kuri visu dienu var svaidīt vienas krāsas, viena izmēra mānekli vienā tehnikā, lai tik ķeras. Kad apnīk barot Ventas asari ar silikonu un saprotu, ka manu dropšota driblu zivis novērtē, ķeros pie 5 g Tail Spin un raidu to krasta virzienā. Un jau no pirmā metiena saprotu, ka viena lieta man patīk – tas aizlidoja tālāk, nekā vajag.
Protams, pirmais metiens vairāk sanāca kā taustīšanās, bet otro metienu raidīju nedaudz pa straumei, lai varētu ilgāk to paturēt uz vietas (pēc rotiņa līdzības, kad tas iekaras straumē). Un sekoja asara uzbrukums. Te nu es izbrīnījos. Nākamais metiens, un līdz šim dienas lielākais asaris laivā. Perfekts sākums, un tā tas arī turpinājās visas dienas garumā. Copes noslēgumā secinājām, ka vidējais asara izmērs salīdzinājumā ar silikona mānekļiem bija krietni rupjāks.
Lai turpinātu testēt astesgriezēju, paķēru to līdzi uz Somijas līdaku ūdeņiem. Kad pirmo reizi mērķtiecīgi devos ķert Somijas līdakas, kolēģi ieteica turēties pie bigbait tēmas, lai tiktu pie trofejas. Bet mākslinieka dvēseli grūti dažu dienu laikā salauzt. Katram gadījumam sagatavoju līdzi arī vieglās klases spiningu. Plecs no lielo silikona dildo mētāšanas smeldza, ķēros pie man ierastākiem rīkiem, liku virsū Basara Tail Spin, un asari koda. Šajā reizē gan neapmeklējām asaru vietas, tāpēc nebija iespēju pacīnīties ar trofejas izmēra asari, bet tajos dažos momentos, kad spinerbaits tika raidīts ūdenī, tas savu darbu paveica godam.
Un vēl daži pieredzes stāsti, ar kuriem padalīšos. Kādu pēcpusdienu padarbojos Ķīpsalas reģionā un visai veiksmīgi paķeru sev iemīļotajā dropšota tehnikā. Bildes aizsūtu kolēģiem, padalos ar verņaku un strādājošām krāsām. Pēc dažām dienām šie jau ir tur. Satiekamies, un seko detalizēta copes atskaite – tajā dienā manis nosauktās metodes un mānekļi strādājuši visai švaki (es ar lielu pārliecību varu teikt, ka dropšots noteikti strādāja, tikai asarim varēja nepatikt mānekļa dribls), bet kolēģu kastītēs bija Basara Tail Spin 8 g, tam asaris nav varējis pretoties. Sportisti savus slepenos mānekļus slēpj, bet pirms dažām dienām dzirdēju, ka Salmo komandas dalībniekiem spiningošanā no laivām šis māneklis devis ļoti labus asarus gan treniņos, gan arī sacensību režīmā. Un, ja šādi astaiņi atrodas sporta copes entuziastu kastēs, tad tas ir ļoti labs iemesls aizdomāties.
Mānekļa izspēle. Līdz šim labākie rezultāti bijuši, vienmērīgi ietinot mānekli. Jāpiemeklē pareizais ietīšanas ātrums un ar spininga spici jākontrolē horizonts. Otrs variants ir džiga tehnikas imitēšana. Paceļam mānekli no grunts un kontrolēti, lēnām ļaujam tam nogrimt. Māneklim ir visai spēcīga vibrācija, un tā ir skaidri jūtama rokā, līdz ar to ļauj saprast grunts īpatnības. Šeit vēlreiz vēlos atgādināt, ka svarīgi izvēlēties atbilstošu mānekļa svaru, kurš nevagos grunti.
Secinājumi
Spinerbaiti ļauj ātrāk atrast zivi noteiktā lokācijā. Vidēja izmēra asari uzturas baros, tāpēc ir svarīgi ķert tos tur, kur to koncentrācija ir liela.
Šie strādā gan straumē, gan ezeros. Tikai jāpiemeklē pareizais svars dziļumam un straumes ātrumam.
Ķer visu veidu plēsēju, kurš pagadīsies pa ceļam. Bez asariem ir trāpījušies arī zandarti un līdakas.
Sava kompaktā ķermenīša dēļ tam ir ļoti labas un precīzas lidojuma īpašības. Arī vējainā laikā nebūs problēmu to nogādāt vajadzīgajā punktā.
Ielaižam dzīvē vietu eksperimentiem, testējam jaunus mānekļus un tiekamies pie un uz ūdeņiem!