Ja vēlies bērnam radīt interesi par dabu, makšķerēšana ir viens no labākajiem veidiem, kā to darīt. Kustīgs, zem ūdens pazūdošs pludiņš ir kā tāds mazs noslēpums, kas bieži vien ieintriģē mazos dabas pētniekus, jo gribas taču uzzināt, kas gan tur zem ūdens slēpjas. Tomēr cope nav zivju paviljons – tā var gadīties vienmuļa, nerezultatīva. Pirkstā iedūries āķis vai divu stundu necope bez loma var apslāpēt interesi. Protams, ir dabas apstākļi, kurus ietekmēt nevaram, bet daudzas lietas var kontrolēt vecāki. Trīs vērtīgus padomus ir apkopojis medijs The MeatEater.
Makšķerēšana kā izklaide. Neuzspied to!
Iedomājieties par dalību makšķerēšanas sacensībās! Kad viss izdodas, sajūtas ir fantastiskas, bet bieži vien tas tomēr ir nogurdinoši un reizēm mēdz beigties ar rūgtumu, jo nav ķēries tik labi, kā gribētos vai neapmierina rezultātu tabulā redzamais. Var gadīties, ka šīs sajūtas savā ziņā bojā kopējo makšķerēšanas prieku. Līdzīgi var notikt arī tad, ja ņemat bērnus līdzi makšķerēt. Ja mazajam copmanim ir jautri, neatkarīgi no tā, cik zivis ir noķertas, tā jau ir uzvara!
Piemēram, var no laipas pacopēt mazās zivtiņas, kas viegli ķeras uz āķa viena pēc otras. Tāpat varbūt vajadzēs pārtraukt makšķerēšanu pavisam, lai uz krastā paķertu vardes, vai arī palūkotu, kā dzīvo sliekas un mazie kukainīši. Viena no labākajām taktikām iesākumam ir piedāvāt bērniem makšķerēšanas vidi un ļaut viņiem vadīt procesu. Ja viņiem interesē makšķerēšana, lieliski! Ja viņi aizraujas ar kādu citu nodarbi dabā, arī tas ir labi! Mērķis ir izbaudīt laiku pie ūdens, neatkarīgi no tā, kas tiek darīts.
Īsta makšķerēšana, īsts aprīkojums
Var jau saprast vecākus, kas negrib maksāt lielu naudu par bērnam paredzēto copes aprīkojumu, jo varbūt jau pēc pirmās reizes tie tikai krās putekļus istabas stūrī. Un tomēr, nekvalitatīva spole un aukla biežāk pīsies, kāts būs neērts. Ja ar to ir apgrūtinoši copēt pašam, kādēļ dot bērnam, kam, tā vietā, lai iemācītos citas svarīgas lietas, būs jācīnās ar aprīkojumu? Protams, nevajag pārspīlēt, nav vajadzīgs pats dārgākais, augstākās klases aprīkojums, bet gan jāmeklē balanss starp cenu un kvalitāti atbilstoši savām iespējām. Slikts aprīkojums var krietni sabojāt copes prieku.
Nepadari procesu pārāk vienkāršu
Cilvēki jau pēc savas dabas ir radīti izaicinājumiem, un dzīve, kas ir pārāk viegla, neizaicinoša, rada vēlmi pēc visādām muļķībām.
Līdzīgi ar makšķerēšanu – ja tā ir pārāk vienkārša, tā ātri kļūst garlaicīga. Mazās zivtiņas no laipas ir lieliskas uz pusstundu, bet, kad rezultāts ir garantēts, interese noplok. Jauni makšķerēšanas vietu meklējumi, jauni izaicinājumi ir tas, kas padara copi interesantu. Kaut gan ir daudz grūtāk iemest mānekli mazas upītes straumē vai izvadīt mānekli zālē, kur mīt lielā līdaka, tas ir ieguldīto pūļu vērts. Izaicinājums ir tā vērts! Ar laiku ļaujiet bērniem pielikt pūles, lai katra izdošanās būtu īpaša un justos ieguldīto pūļu vērta. Padari makšķerēšanu par piedzīvojumu, kurā ir, ko iegūt, un mīlestība pret šo procesu augs. Pēc tam dodieties pie ūdeņiem, cik vien bērni vēlas. Vai vismaz tik bieži, cik iespējams.
Ne asakas!
Avots: The MeatEater