Perfect fishing family (Ventspils)
Atnākot rudenim, pludmales nepaliek tukšākas. Peldētājus un atpūtniekus nomaina makšķernieki. Klāt ir bušu laiks. Protams, sākoties bušu drudzim, arī mēs, Perfect fishing family, dodamies šīs gardās zivs meklējumos.
Bušu makšķerēšana pārsvarā notiek Baltijas jūras piekrastē, līdz ar to nereti bušu kārotājiem jādodas uz copi vairāki simti kilometru. Pirms mērot tālo ceļu, entuziasti ievāc informāciju par situāciju piekrastē, dažādos makšķerēšanas forumos un čatos uzdodot tematiskus jautājumus. Pārsvarā makšķerniekus interesē informācija par straumēm, zāļu esamību un, protams, par to, vai vispār zivs ir pietuvojusies krastam.
Tā kā mēs dzīvojam Ventspilī, jebkurā brīdī varam aizbraukt līdz jūrai un pacopēt. Labprāt arī padalāmies, kāda ir situācija un kā veicas ar copi, lai tālajiem braucējiem vieglāk pieņemt lēmumu – doties ceļā vai ne.
Ja laikapstākļi ir atbilstoši, tad notiek spontānā cope dienas otrajā pusē, kad pēc darba dodamies uz veikalu pēc brētliņām, reņģēm un garnelēm. Ja ir plānotās copes nedēļas nogalē vai bušu makšķerēšanas sacensības, tad gatavojamies jau nopietnāk un sagādājam specifiskākas ēsmas, kā, piemēram, dažādas balto zivju filejas, reņģes–brētliņas dažādās garšvielās. Tāpat arī dažāda veida garneles – vārītas, tīģergarneles, svaigas un arī ar dažādām garšvielām. Retāk, bet esam arī eksperimentējuši ar vistas fileju, aknām un dažādiem tārpiem.
Dodoties pie jūras, tiek rūpīgi pārdomāts ekipējums un inventārs, jo ne vienmēr var piebraukt ar auto tuvu jūrai, līdz ar to var nākties visu nest tālu gabalu. Pārsvarā braucam trijatā, tāpēc mantu ir padaudz. Katram krēsls, pa divām makšķerēm, ēsmu un inventāru soma, kā arī ēdamais un bērnam izklaides atribūti.
Pirms četriem gadiem, kad sākām bušu copi, mūsu ekipējums bija diezgan pieticīgs. Sākām ar divām Lineaeffe jūras makšķerēm, tūristu krēslu un spaini zivīm. Pirmajām makšķerēm izvēlējāmies modeli Adriatic 390 un 420 garumā. Izvēli noteica cena un pieredzes trūkums. Ar pirmajiem kātiem zivis ķērās. Bet ar laiku, saprotot, ka makšķeru furnitūra sāk nolietoties, paši kāti nav tik jutīgi (bieži neredz copi), nolēmām nomainīt uz NGT Oceancast 4,2 m karbona trīsdaļīgu jūras kātu un Mistral Telesurf 4,2 m karbona teleskopisko kātu.
Kāpēc izvēlējāmies tieši šos kātus – pirmkārt, tie ir daudz vieglāki, neskatoties uz to garumu un izmēru, otrkārt, kāti daudz precīzāk parāda copes, treškārt, šie kāti ļauj realizēt daudz tālākus metienus, nebaidoties, ka tie salūzīs.
Spoles gan mums īsti nav mainījušās un joprojām kalpo labi, izmantojam SEA Explorer un NGT SEA Spirit. Šīs spoles, lai arī ir ļoti vienkāršas, savu uzdevumu pilda jau ceturto gadu bez lieliem defektiem. Protams, ar laiku domāsim par spoļu nomaiņu pret kvalitatīvāku, augstvērtīgāku, jo jūras sāļais ūdens un smiltis tomēr nodara savu kaitējumu ilgākā laika periodā. Kā vienu no variantiem nākotnē izskatām Shimano Speedmaster lielā izmēra spoli, kas paredzēta jūras makšķerēšanai. Uzrunā spoles efektīvā tinuma jauda, kā arī īpašības, kas palīdz palielināt mešanas attālumu.
Viedokļi par auklām ir daudz un dažādi. Mēs sākām ar auklām, kas jau bija komplektā ar spoli (20 Lb aukla), kuras ar laiku nolietojās, un nomainījām tās uz Katran Synapse Citron auklām (16,55 Lb). Šī aukla bija vieglāk pamanāma gan diennakts tumšajā, gan gaišajā laikā savas spilgti dzeltenās krāsas dēļ, tai ir zema izstiepšanās, ļauj veikt garākus metienus.
No sviniem lietojam gan standartā visiem zināmās piramīdas, ežus, bultas, kā arī nestandarta svinus, kas ir aizgūti no karpu makšķerēšanas. Gramus un izmērus sviniem izvēlamies atkarībā no laikapstākļiem, straumes, zālēm utt. Mēs parasti svinus izvēlamies šādi: ja ir nepieciešams makšķerēt ļoti tālā distancē, tad ņemam bultas vai karpu tipa svinus; ja ir liela straume un zāles, tad lietojam smagākus piramīdu vai ežu tipa svinus.
Sistēmas… šeit nu katram makšķerniekam ir savs viedoklis un redzējums, jo tirgū pieejama ļoti liela dažādība ar bušu sistēmām, kas ļauj piemeklēt katram to īsto un vienīgo. Sākotnēji mēs lietojām jau gatavās sistēmas, bet, laikam ejot, sākām eksperimentēt un veidot no nulles savas sistēmas, kā arī gatavajām sistēmām tagad nomainām āķus un furnitūru. Tas tiek darīts, lai uzlabotu copes realizāciju un mazāk pazaudētu sistēmas.
Vēl bušu copē svarīgi ir kātu turētāji – lai pludmalē kāti turētos stingri un stabili, tajā pašā laikā tos būtu viegli un ātri izņemt no turētājiem. Veikalos ir pieejami dažādi varianti, bet realitātē redzam, ka daudzi makšķernieki ir izvēlējušies paši izveidot savus turētājus. Ar radošumu makšķerniekiem viss ir kārtībā.
Arī mēs esam uztaisījuši savus turētājus no būvniecības trubām un pašmetinātām konstrukcijām.
Vietas izvēle. Atkarībā no tā, cik laika varēsim veltīt makšķerēšanai, izriet vietas izvēle. Jo mazāk laika, jo tuvāk mājām, piemēram, Cirpstene, Staldzene, Liepene. Mazliet tālāk braucot, mums ļoti patīk Užava vai Ovīši. Gatavojoties sacensībām, aizbraucam arī uz Jūrkalni.
Tehnika un taktika. Divas makšķeres tiek mestas tālajā distancē, reizēm lietojot arī brienamo tērpu. Izmēģinām dažādas sistēmas, eksperimentējot un saprotot, kura labāk strādā attiecīgajā dienā. Tieši tāpat notiek ar ēsmām.
Bušu sezonā mēs makšķerēt dodamies pāris reižu mēnesī. Šajās reizēs izvēlamies labākus laikapstākļus, jo izvēlamies atpūsties visiem kopā. Uz bušu sacensībām gan dodamies bez bērna, kas notiek 2–3 reizes sezonā. Pagājušajā gadā ar kolēģi piedalījos sacensībās Jūrkalnē un Kolkā. Ar sievu piedalījāmies draudzības sacensībās Bušplēsis Užavā, kur notika cīņa starp kurzemniekiem un rīdziniekiem. Arī šogad plānojam piedalīties visās iepriekš minētajās sacensībās, kā arī ceram, ka kopā ar NGT Latvia un Kristu (Alex Crazy Fisherman) izdosies noorganizēt bušu ģimenes dienas.
Ja runājam par veikaliem, kur pārsvarā iegādājamies inventāru un aksesuārus bušu copei, mums tie ir divi, ko esam iecienījuši, – NGTLatvia.lv un Makskerlietas.lv. Šajos veikalos ir gandrīz viss nepieciešamais, lai nodrošinātu veiksmīgu bušu copi no A līdz Z.