Pirmais, kas jāņem vērā – ir jānoskaidro, vai laiva skaitās motorlaiva, vai airu laiva. Ja tā skaitās kā motorlaiva, tad tā obligāti jāreģistrē CSDD un, lai to vadītu – ir nepieciešama atpūtas kuģu vadītāja apliecība. Pat tad, ja uz šīs laivas nav motora.
Ja laiva skaitās airu laiva, tad tās reģistrācija ir brīvprātīga un uz tādas var likt piekaramo dzinēju, kas nepārsniedz jaudu 3.7kW. Parasti 5z/s motori iekļaujās šādā jaudā. Vadot airu laivu atpūtas kuģu vadītāja apliecība nav nepieciešama.
Kuģošanas līdzekļu tipu – attiecīgi airu laiva vai motorlaiva, nosaka nevis pēc kuģošanas līdzeklim uzstādītā dzinēja jaudas lieluma, bet gan ražotāja maksimāli pieļaujamā dzinēja jaudas lieluma. Tātad sanāk ka, ja laiva pārsniedz 2.5m garumu un ražotājs norādījis, ka šādai laivai maksimāli pieļaujamā dzinēja jauda ir lielāka kā 3.7kW, tad šāda laiva noteikumu izpratnē ir motorlaiva.
Kad ir noskaidrots, kāda tipa tā laiva ir, tad jāsaprot kādam papildaprīkojumam jāatrodās uz šādas laivas. To var aplūkot “Noteikumi par kuģošanas līdzekļu satiksmi iekšējos ūdeņos” pielikuma tabulā.
Vēl jāņem vērā fakts, ka atšķirās administratīvā atbildība vadot motorlaivu, vai airu laivu. Piemēram par motorlaivas vadīšanu reibumā nāksies šķirties no vadītaja apliecībām(arī auto), bet arī par airu laivas vadīšanu reibumā var tikt pie pamatīgiem sodiem:
Par airu laivas vadīšanu publiskajos ūdeņos, ja vadītāja izelpotajā gaisā vai medicīniskajā pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles, bet nepārsniedz 1,0 promili, piemēro brīdinājumu airu laivas vadītājam.
Par airu laivas vadīšanu publiskajos ūdeņos, ja vadītāja izelpotajā gaisā vai medicīniskajā pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,0 promili, bet nepārsniedz 1,5 promiles, piemēro naudas sodu airu laivas vadītājam astoņu naudas soda vienību apmērā.
Par airu laivas vadīšanu publiskajos ūdeņos, ja vadītāja izelpotajā gaisā vai medicīniskajā pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles, piemēro naudas sodu airu laivas vadītājam divdesmit četru naudas soda vienību apmērā.
Par airu laivas vadīšanu, atrodoties narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmē, piemēro naudas sodu trīsdesmit četru naudas soda vienību apmērā.
Pārvietojoties ar laivu jāņem vērā arī, ka:
– Nedrīkst enkuroties un makšķerēt apzīmētos kuģu ceļos
– No 1.marta līdz 30.aprīlīm aizliegts makšķerēt no laivas iekšējos ūdeņos
– Aizliegts makšķerēt tuvāk par 50m no zvejnieku tīkliem un murdiem.
Ir virkne likumu un noteikumu, kas jāņem vērā pārvietojoties ar laivu:
Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumi
Noteikumi par kuģošanas līdzekļu satiksmi iekšējos ūdeņos
Noteiktu ūdenstilpņu Dabas lieguma noteikumi, kā to paredz makšķerēšanas noteikumu punkts – 4. Makšķerēšanu, vēžošanu un zemūdens medības īpaši aizsargājamo dabas teritoriju ūdeņos nosaka šie noteikumi, kā arī attiecīgo teritoriju aizsardzību un izmantošanu regulējošie normatīvie akti.
Ja pārvietojās Rīgas ūdeņos, tad Rīgas Brīvostas likums
Ceļu satiksmes drošības direkcijā reģistrējamo kuģošanas līdzekļu reģistrācijas kārtība
Jūrlietu pārvaldes un jūras drošības likums
Tātad īsais “špikeris”, kas jāņem vērā būtu šāds:
1. Jānoskaidro precīzi, vai laiva ir airu laiva, vai motorlaiva. Ja motorlaiva, tad jāreģistrē CSDD. Pat bez motora, motorlaivu vadot, jābūt derīgai atpūtas kuģu vadīšanas apliecībai.
2. Vadot airu laivu, atpūtas kuģu vadītaja apliecība nav nepieciešama un uz tādas laivas drīkst izmantot dzinēju, kas nepārsniedz jaudu 3.7kW. Šajā jaudā parasti iekļaujās gandrīz visi 5z/s motori.
3. Obligāti jābūt klāt atpūtas kuģu vadītāja apliecībai(ja tāda ir nepieciešama) un laivas dokumentiem(ja tādi ir nepieciešami). Tiem jābūt klāt fiziski un tiem jābūt uzrādāmiem pārbaudošajām institūcijām. To nosaka gan “Noteikumi par kuģošanas līdzekļu satiksmi iekšējos ūdeņos”, gan “Jūrlietu pārvaldes un jūras drošības likums”. Ja dokumenti nav fiziski uzrādāmi, tad par to paredzēts naudas sods no divām līdz desmit naudas soda vienībām. Kas ir līdz 100€!
4. Obligāti jābūt glābšanas līdzekļiem, aptieciņai un citam papildaprīkojumam, ko nosaka “Noteikumi par kuģošanas līdzekļu satiksmi iekšējos ūdeņos”. Uz katru cilvēku jābūt glābšanas vestei. Cik cilvēki laivā, tik vēstēm jābūt. Jaunākiem par 12 gadiem vestei obligāti jābūt uzvilktai.
5. Jāievēro visi ātrumu ierobežojumi, dabas liegumu ierobežojumi, ostas noteikumi un pārējie noteikumi.
Raksts tapis sadarbībā ar Zivju fondu