Tenerifes piekrastē, Spānijā, veikts revolucionārs atklājums, jo pirmo reizi dzīvs pie okeāna virsmas šajā reģionā novērots melnais jūras velns (Melanocetus johnsonii), ziņo ziņu portāli. Šī dziļūdens suga, kas parasti sastopama 200–2000 metru dziļumā, tika pamanīta tikai divus kilometrus no Sanhuanas pludmales 2025. gada 26. janvārī. Šis bezprecedenta notikums ir izraisījis lielu interesi zinātniskajā kopienā, atklājot jaunu aspektu par jūras dzīvi Tenerifes ūdeņos.
Laia Valora, jūras bioloģe no nevalstiskās organizācijas Condrik-Tenerife, bija haizivju izpētes ekspedīcijā, kad viņa veica šo neticamo atklājumu. Atgriežoties ostā, viņa pamanīja neparastu melnu objektu, kas neatgādināja plastmasu. Pēc rūpīgākas apskates viņa saprata, ka tas ir melnais jūras velns – suga, kas vēl nekad agrāk nav novērota dzīva tik seklos ūdeņos pie Tenerifes. Komanda pavadīja vairākas stundas, vērojot šo reto radījumu, taču diemžēl zivs jau bija ievainota un izdzīvoja tikai dažas stundas.
Skaties video, žurnāla Lielais loms Facebook lapā!
Kas ir jūras velns?
Jūras velns (Melanocetus johnsonii) ir dziļūdens zivs, kas parasti sastopama okeāna dziļumos, kur valda tumsa un augsts spiediens. Šīs sugas īpatnība ir bioluminiscējošs izaugums uz galvas, ko tā izmanto, lai pievilinātu upurus. Parasti jūras velni dzīvo vairāk nekā 1000 metru dziļumā, tāpēc to parādīšanās seklākos ūdeņos ir ārkārtīgi reta.
NOT google-places-scripts.desktop-all-raksts1
Lai gan precīzi iemesli, kāpēc jūras velns parādījās pie virsmas, nav zināmi, eksperti izvirza vairākas hipotēzes. Slimība vai traumas: Zivs var būt cietusi no slimības vai ievainojuma, kas izraisījis dezorientāciju un izpeldēšanu no ierastās dzīvesvietas. Pie vainas varētu būt vides izmaiņas. Okeāna temperatūras paaugstināšanās, piesārņojums vai citi vides faktori var piespiest dziļūdens sugas meklēt jaunus dzīves apstākļus. Tāpat runa varētu būt par barības trūkumu. Iespējams, ka dziļākajos slāņos ir samazinājies pieejamās barības daudzums, liekot zivīm doties tuvāk virsmai.
Šis novērojums sniedz unikālu iespēju pētniekiem labāk izprast jūras velnu uzvedību, ekoloģiju un iespējamos draudus, ar kuriem tie saskaras. Turklāt tas liek uzdot jautājumus par dziļūdens sugu reakciju uz klimata pārmaiņām un cilvēka ietekmi uz okeānu ekosistēmām.
Šis notikums atgādina, cik maz mēs zinām par dziļūdens pasauli un tās iemītniekiem, kā arī uzsver nepieciešamību turpināt pētījumus un aizsargāt mūsu okeānus.
Piedāvājums, kas noliks uz pauzes! Jaunumi un pārsteigumi no Jahipaun.lv Video bloga #30 epizode
Jūsu Safari tīmekļa pārlūkprogramma ir novecojusi! Iesakām to nekavējoties atjaunot, lai saturu šajā portālā varētu lietot pilnā apmērā. Vai varat izmantot kādu no populārākajām pārlūkprogrammām, piemēram, Google Chrome vai Firefox.