Ja zivs ir izķidāta, tad tās iekšienē atrastais lentenis cilvēkam briesmas nerada, taču zivī palikušie kāpuri, kurus ar neapbruņotu aci diez vai varētu ieraudzīt, ir diezgan bīstami. Ja tiem izdosies, kaut vai vienam, iekļūt cilvēka organismā, tad pēc pāris mēnešiem tas var sasniegt pieauguša lenteņa izmēru. Pat attīstoties cilvēka organismā, parazīti praktiski neizraisa simptomus, un tikai atsevišķos gadījumos iespējams reibonis, slikta dūša, sāpes vēderā, problēmas ar kuņģa vai zarnu trakta darbību. Tas tikai liecina, ka cilvēku organisms atšķirīgi reaģē uz dažādām veselības problēmām, tostarp helmintu infekcijām.
Lenteņa rezultātā cilvēka organismā ir iespējama difilobotriozes attīstība, kas saistīta ar kuņģa–zarnu trakta bojājumiem. Apmēram divu mēnešu laikā cilvēka tievajā zarnā izveidojas pieaudzis lentenis, kas parazitē nereti vairākus gadu desmitus. Rezultātā var attīstīties megaloblastiskā anēmija, kuras simptomi ir nogurums, elpas trūkums, vājums, reibonis un sāpes krūtīs. Tomēr dažiem cilvēkiem ar megaloblastisko anēmiju nav simptomu. Par savu stāvokli cilvēks uzzina tikai pēc asins analīzēm, kad gājis uz medicīnisko iestādi nodot asinis pavisam cita iemesla dēļ. Protams, inficētās zivis labāk nelietot uzturā, bet gan izmest vai, pareizāk būtu, aprakt zemē. Atrodoties zemē, lenteņa kāpuri iet bojā. Nekādā gadījumā zivi nedrīkst laist atpakaļ ūdenskrātuvē, jo kāpuri ūdenī jūtas lieliski, tur tie turpinās attīstīties un inficēt citas zivis.
Ko darīt, ja tomēr žēl izmest lomu?
Diemžēl šis fakts nebiedē daudzus makšķerniekus, kuriem ir žēl izmest trofeju. Šādos gadījumos viņi cer padarīt parazītu olas nekaitīgas, veicot rūpīgu termisko apstrādi. Ir ļoti svarīgi izķidāt zivis un noņemt tārpus ar visiem to posmiem. Kāpuri iet bojā, ja zivi:
• sasaldē temperatūrā, kas augstāka par -20 grādiem, šādā temperatūrā zivju liemeņi jānotur vismaz trīs dienas;
• sāla, izmantojot sāls koncentrāciju ne mazāk kā 12% attiecībā pret zivs svaru. Sāls koncentrātā zivs jānotur vismaz nedēļu, jo ilgāk, jo labāk un drošāk;
• vāra 30 minūtes vai cep vismaz 15 minūtes, bet iepriekš zivs jāsagriež pēc iespējas mazākos gabaliņos;
• cep uz atklātas uguns;
• karsti kūpina vismaz dažas stundas.
Jāatceras, ka mazie kāpuri jeb lenteņa olas, sadalot zivi, viegli var nokļūt uz rokām vai uz virtuves piederumiem. Pēc zivs sadalīšanas darbiem rokas obligāti jānomazgā ar ziepēm, bet virtuves piederumi – ar speciālajiem mazgāšanas līdzekļiem.
Svarīgi zināt! Ja zivij iekšā ir dzimumgatavību sasniedzis parazīts, tad skaidrs, ka zivs ir pilna ar kāpuriem.
Jāatzīst, ka inficētās zivis neatbilst augstiem garšas standartiem, jo parazīti neļauj zivij attīstīties normāli, turklāt ilgāku laiku. Diemžēl… Der zināt! Ēdieni, kas gatavoti no jēlām vai mazsālītām zivīm, tiek uzskatīti par visbīstamākajiem cilvēkiem parazītu infekcijas ziņā. Bīstamajā kategorijā jāiekļauj arī zivju ikri, kā arī kaltētas, vītinātas vai auksti kūpinātas zivis. Ja zivis sālītas nelielā sāls koncentrācijā vai tām ierobežots termiskās apstrādes process, tad pastāv liela iespējamība, ka kāpuri nokļūs cilvēka zarnās un tur ilgstoši parazitēs. Šis parazīts visvairāk skar tieši karpu dzimtas zivis, bet no šīs dzimtas par visneaizsargātākajiem tiek uzskatīti brekši un karūsas, kā jau minēju, tad sālsūdenī kāpuri nejūtas tik ērti kā saldūdenī, lai gan ir ziņas, ka lenteņa kāpuri ir manīti mintajā. Svarīgi atcerēties! Jūras zivis mazumtirdzniecības vietās nonāk pēc dziļas sasaldēšanas, pēc tam zivis tiek pakļautas arī termiskai apstrādei. Šādas zivis var ēst bez bailēm. Ja jūs ievērosiet visu zivju sagatavošanas tehnoloģiju, kā arī sanitāros un higiēnas standartus, tad inficēšanās ar parazītiem risku var samazināt līdz nullei.
Lai pasargātu sevi no inficēšanās ar dažādiem tārpiem, labāk neēst kaltētas zivis, kā arī auksti kūpinātas zivis, īpaši tās, kas iegādātas tirgū no nezināma pārdevēja. Iespējams, šādas zivis ir ne tikai garšīgas, bet arī bīstamas cilvēka veselībai.
Jūsu Safari tīmekļa pārlūkprogramma ir novecojusi! Iesakām to nekavējoties atjaunot, lai saturu šajā portālā varētu lietot pilnā apmērā. Vai varat izmantot kādu no populārākajām pārlūkprogrammām, piemēram, Google Chrome vai Firefox.