Kamēr mednieki vēl cīnās ar sekām, ko nes Eiropas Savienības lēmumi par svina munīcijas ierobežošanu, makšķernieku kopiena nonākusi līdzīgās krustcelēs. Eiropas Komisija šobrīd virza priekšlikumus, kas paredz pakāpeniski aizliegt svina izmantošanu makšķerēšanā, attiecinot to uz atsvariem, mānekļiem, drop-in tipa piederumiem un svina stieplēm. Plānots, ka līdz 50 g smagi svina piederumi būs aizliegti pēc trīs gadu pārejas perioda, smagāki – pēc pieciem, bet daļa komponentu (piemēram, konkrētu veidu atsvari) – jau sešu mēnešu laikā pēc regulas spēkā stāšanās.
Oficiāli šis aizliegums tiek pamatots ar vēlmi samazināt svina piesārņojumu ūdenstilpēs un mazināt tā ietekmi uz ūdensputniem, kuri var nejauši norīt svina fragmentus. Tomēr makšķernieku viedoklis ir atšķirīgs – daudzi šo priekšlikumu uzskata par nesamērīgu, slikti izstrādātu un nepamatoti vispārinātu.
Kāpēc tas šobrīd ir aktuāli? Jo Eiropas Komisija šos priekšlikumus publicēja februārī un tagad dalībvalstīm jāsniedz savs atzinums, ko gatavo Zemkopības ministrija un VSIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” (LVĢMC). Interesanti, ka saskaņā ar redakcijai pieejamo informāciju, vēl divas dienas pirms viedokļa sniegšanas termiņa beigām nedz ZM Zivju departaments, nedz arī attiecīgā makšķernieku darba grupa par šiem dokumentiem un priekšlikumiem nebija informēti.
NOT google-places-scripts.desktop-all-raksts1
Ko nozīmē šis aizliegums praksē?
Pirmkārt, svins šobrīd ir visizplatītākais un pieejamākais materiāls makšķerēšanas aprīkojumā. Tas ir lēts, blīvs un viegli apstrādājams. Alternatīvas, piemēram, volframs vai tērauds ir ne tikai dārgāki, bet arī ne vienmēr tikpat efektīvi, īpaši precīzai copei dažādos dziļumos un straumēs. Turklāt pašlaik trūkst plaša sortimenta ar kvalitatīvām alternatīvām, ko varētu pielāgot dažādiem makšķerēšanas veidiem – gan spiningošanai, gan grunts copei, gan pludiņmakšķerēšanai.
Otrkārt, šis aizliegums skar ne tikai profesionāļus, bet arī amatierus, bērnus, pensionārus – visus tos, kas makšķerē brīvajā laikā un nav gatavi investēt lielas summas dārgā inventārā. Viņiem pāreja uz “drošajām alternatīvām” var nozīmēt atteikšanos no hobija pavisam.
Nav arī atbalsta vai skaidras pārejas politikas
Līdzīgi kā svina munīcijas aizlieguma gadījumā, netiek paredzēta kompensācija, ne arī mehānisms, kā pārbaudīt vai apstiprināt jauno materiālu drošumu un efektivitāti. Nav arī vienota kritērija, kā noteikt, cik daudz svina tieši atstāj negatīvu iespaidu uz vidi, un nav veikti pietiekami reālas ietekmes mērījumi Latvijas ūdenstilpēs. Vēl jo vairāk, visas aplēses par svina daudzumu, kas nonāk vidē, ir aptuvenas.
Aizliegums, kuru neviens nepilda?
Lai gan vairākās Eiropas valstīs jau ir spēkā nacionāli svina piederumu aizliegumi makšķerēšanā, reālā izpilde ir vāja vai gandrīz neesoša. Piemēram, Dānijā un Nīderlandē svins it kā ir aizliegts, bet vietējos veikalos tas ir nopērkams un makšķerēšanas praksē to joprojām lieto. Kontroles mehānismi ir vāji, sodīšana – minimāla vai formāla, savukārt makšķerniekiem pašiem nav skaidrs, ko un kā viņi drīkst izmantot. Šāda pieeja noved pie situācijas, kur formāli zaļš likums pastāv, bet praktiskā ietekme uz vidi ir minimāla, un godīgie lietotāji cieš visvairāk – tie, kas mēģina ievērot noteikumus, ir spiesti pārmaksāt par alternatīvām vai atteikties no makšķerēšanas. Tikmēr tie, kas ignorē likumu, turpina lietot svinu bez sekām.
Tas liek pamatoti jautāt – vai šāda pieeja patiešām risina problēmu, vai vienkārši rada birokrātisku ilūziju par “zaļumu”, vienlaikus sagraujot uzticību likumiem un nevajadzīgi sadārdzinot hobiju tūkstošiem makšķernieku. Vai mums tiešām ir vajadzīgs kārtējais aizliegums, no kura nav jēgas?
Kopumā – pārsteidz steiga un vienpusība
Lai gan vēlme samazināt svina piesārņojumu ir saprotama, šī regula tiek virzīta pārāk vispārināti, bez sadarbības ar makšķernieku organizācijām un bez pietiekamiem zinātniskiem datiem par ietekmi konkrētajos apstākļos. Tā neņem vērā reālo alternatīvu pieejamību, ekonomiskās sekas un sociālo kontekstu.
Aizliegums rada pretestību, bet izpratne, izvēles iespējas un pakāpeniska rīcība – rezultātu. Ja mērķis ir samazināt svinu dabā, tad ilgtspējīga sadarbība ar makšķerniekiem, nevis konfrontācija, būs daudz efektīvāka. Ja vēl piedevām aizliegums neparedz svinu saturošu makšķerēšanas aprīkojuma tirdzniecības pārtraukšanu, tad galu galā tas ir tikai formāls un radīs liekus jautājumus, problēmas, provocējot makšķerniekus likumu pārkāpt.
Jūsu Safari tīmekļa pārlūkprogramma ir novecojusi! Iesakām to nekavējoties atjaunot, lai saturu šajā portālā varētu lietot pilnā apmērā. Vai varat izmantot kādu no populārākajām pārlūkprogrammām, piemēram, Google Chrome vai Firefox.