Vēl viens rekords! Šodien, 18.oktobrī, Latvijas Makšķerēšanas sporta federācijas (LMSF) valde saņēma pieteikumu par noķertu milzu raibo platpieri – Aristichtys nobilis. Platpieri savulaik tika ielaisti dažos Latvijas ūdeņos, makšķernieku lomos tie trāpās ārkārtīgi reti.
Igors Skurjats ir viens no retajiem veiksminiekiem, kuram ir izdevies šādu zivi noķert Daugavas ūdeņos vairākkārt. Viņam arī piederēja šīs sugas iepriekšējais rekords – 15,150 kg. 18.oktobrī Daugāvā, lejpus Ķeguma HES Igors bija nolēmis uz fīderiem paķert brekšus, zinot, ka Daugāvā gadās visādi brīnumi, viena makšķere bija mērķēta uz trofejām. Un trofeja tiešām pieteicās – 22,9 kg raibā platpiere. Viss notika ne bez veiksmes palīdzības, cīņa ar zivi nebija viegla, bet laikā nāca palīdzīga roka no vēl viena trofeju mednieka Vitālija Vorobjova, kurš veiksmīgi asistēja ar uzķeramo tīkliņu.
Zivs noķerta ar fīderi 3,90 m, līdz 150 g., aukla varivas PE1,5. Āķis Nr 2 kamatsu isema, ēsma kukurūza.
LMSF valde izskatīja pieteikumu un atzina Igora Skurjata raibo platpieri – Aristichtys nobilis par jaunu Latvijas rekordu – 22,9 kg un 118 cm garumā.
Apsveicam Igoru ar lielisko lomu.
Raibais platpieris (Hypophthalmichthys nobilis) ir melnvēderu dzimtas (Xenocyprididae) saldūdens zivs, kuras dabīgais izplatības areāls aptver Ķīnas centrālo un dienviddaļu. Raibais platpieris tiek plaši audzēts zivsaimniecībās daudzviet pasaulē,[2] Latviju iekskaitot, kā arī daudzviet tas ir iedzīvojies dabīgajās ūdenstilpēs, piemēram, Eiropā un Ziemeļamerikā.
Dabiskajā vidē Āzijā sugas izdzīvošanu apdraud vides piesārņojums, pārmērīga zvejniecība un ūdenstilpju mākslīga pārveidošana, uz tām izbūvējot aizsprostus. Iespējams, tā ir apdraudēta, jo populācijas lielums ik gadu samazinās, bet, tā kā trūkst datu par šīs sugas populācijas lielumu, tai, saskaņā ar Starptautiskās dabas un dabas resursu aizsardzības savienības datiem, nav piešķirts kāds noteikts sugas statuss.
Latvijā raibais platpieris ievests 1960. gados vai vēlāk audzēšanai dīķsaimniecībās. Pa vienam eksemplāram tas 1990. un 1992. gadā noķerts Rīgas līča piekrastē. Ielaišana dabiskās ūdenstilpēs un populāciju izveidošanās Latvijā nav zināma.
Lasi un abonē žurnālu Lielais loms!
Raibais platpieris ir liela saldūdens zivs. Tā garums var sasniegt 146 cm, svars 50 kg, lai gan parasti tas ir apmēram 60 cm garš. Ķermenis raibajam platpierim samērā augsts, no sāniem nedaudz saplacināts. Uz vēdera garenvirziena ķīļveida josla. Galva liela (apmēram 27—35% no kopējā ķermeņa garuma), acis mazas, kas atrodas zemu galvas sānos, veidojot platu pieres daļu starp acīm. Mute vērsta uz augšu. Mugura tumša, sāni un vēders sudrabaini vai zeltaini. Pieaugušiem īpatņiem uz sāniem mēdz būt tumši plankumi. Žaunu vākus aptverošās plēves galvas apakšpusē saaugušas kopā, veidojot kroku. Atšķirībā no ļoti līdzīgā baltā platpiera raibajam platpierim krūšu spuru gali sniedzas aiz vēdera spuru pamatnēm. Rīkles zobi vienā rindā, to virsma gluda. Žaunu bārkstis nav saaugušas kopā. Zvīņas smalkas, un uz sānu līnijas ir 96—110 zvīņas.