Zivis ir jāēd! To atkal un atkal atkārto pieredzējuši copmaņi, bet vienlaikus arī aicina rūpēties par Latvijas zivju resursiem. Šoreiz piedāvājam dažas foršas un pārbaudītas receptes no izdevuma Makšķernieka gads 2023.
Reņģu sacepums
Sastāvdaļas:
250 g svaigu reņģu, 10 g sviesta, 10 g siera, sāls, rīvmaize, 100 g tomātu mērces.
Notīrītas reņģes apkaisa ar sāli un sakārto rindiņās ietaukotā pannā, pārlej ar tomātu mērci, pārkaisa ar sarīvētu sieru, rīvmaizi, apslaka ar izkausētu sviestu. Cep cepeškrāsnī 10–15 minūtes. Pasniedz kopā ar novārītiem vai cepeškrāsnī ceptiem kartupeļiem.
Līdakas kotletes
Sastāvdaļas:
1,5 kg līdaku, piens, baltmaize, 2 sīpoli, sviests, rīvmaize, sāls, garšvielas.
Notīrītas līdakas fileju bez ādas un asakām samaļ kopā ar pienā izmērcētu baltmaizi. Samaltai masai pievieno maltus piparus, ceptus sī- polus un sāli. No masas veido kotletes, apviļā rīvmaizē un cep uz pannas sakarsētā eļļā. Cepšanu pabeidz cepeškrāsnī 180 grādos piecas minūtes. Pasniedz ar cepeškrāsnī ceptiem vai vārītiem kartupeļiem.
Omlete ar mazsālītu auksti kūpinātu zivi
Sastāvdaļas:
100 g zivju, 6 olas, 1⁄2 glāzes piena, 1 ēdamk. sviesta.
Olas viegli sakuļ, pielej aukstu pienu un pieber sāli. Sagriež nelielos gabaliņos mazsālītu auksti kūpinātu zivi un labi samaisa ar olām. Sakar- sētā pannā ar sviestu apcep. Gatavo tieši pirms pasniegšanas. Pasniedz kopā ar sviestā apceptiem grauzdiņiem.
Līdaka sīpolu marinādē
Sastāvdaļas:
1,5 kg līdaku, 3 lieli sīpoli, pipari, 2 lauru lapas, sāls, cukurs, 1⁄2 glāzes etiķa, 1⁄2 glāzes ūdens.
Marinādes pagatavošana:
Sīpolus notīra un sagriež ripiņās, liek aukstā ūdenī, pievieno pi- parus, lauru lapas, sāli un cukuru pēc garšas un vāra, līdz sīpoli kļūst caurspīdīgi. Tad pievieno etiķi, izmaisa un atdzesē. Sacep līdakas filejas gabaliņus uz sakarsētas pannas sviestā. Sacepto līdaku kārto dziļā traukā un pārlej ar atdzesēto marinādi, ļauj marinēties 12 stundas. Pasniedz kā auksto uzkodu.
Karpas zupa
Sastāvdaļas:
1,5 kg karpas, 2 sīpoli, 150 g selerijas saknes, 100 g pētersīļa saknes, 150 g burkānu, 1⁄2 tējk. sāls, šķipsniņa malto piparu un malta majorāna, 50 g sviesta, 2 ēdamk. miltu, 1⁄2 citrona sulas, šķipsniņa cukura, pētersīļu un diļļu zaļumi, 1⁄4 l skābā krājuma, 1 ēdamk. tomātu mērces.
Karpu notīra un atdala filejas. Karpas galvu un asakas liek vienā litrā ūdens un vāra 10 minūtes, nokāš, pievieno sīki sagrieztus dārzeņus un turpina vārīt, līdz tie kļūst mīksti. Fileju sagriež šaurās strēmelītēs un pārkaisa ar sāli, pipariem un majorānu. Sviestu sakarsē uz pannas un apcep filejas gabaliņus. Miltus iejauc aukstā ūdenī, vienmērīgi maisot, pievieno zupai un ļauj trīs reizes uzburbuļot. Pēc garšas pievieno citrona sulu, sāli un cukuru. Apceptās filejas liek zupā un ļauj ievilkties piecas minūtes. Sīki sagriež pētersīļus un dilles. Katlu noņem no liesmas un iemaisa skābo krējumu un tomātu mērci. Pārkaisa ar sakapātiem zaļumiem.
Recepte. Karpas zupa ar piparmētru
Kuras ir veselīgākās zivis cilvēka organismam? Līdakas atklāj šo cilvēka veselībai noderīgo zivju sarakstu. Vitamīnu, mikroelementu, minerālvielu un taukskābju satura ziņā līdakas nedrīkst novērtēt zemāk par jūras iemītniekiem. Zivju organismā pilnībā nav ogļhidrātu, bet tās satur viegli sagremojamus proteīnus. Līdaku ēšana vairākas reizes nedēļā veicina ilgmūžību, garīgo spēju palielināšanos, kā arī veicina sirds un asinsvadu slimību profilaksi.
Tuncis ir viena no veselīgākajām zivju sugām cilvēkiem. Šai jūras veltei ir virkne noderīgu un barojošu vielu: retinola acetāts (A), tiamīns (B), riboflavīns (B2), niacīns (B3), holīns (B4), B12, E, folijskābe, kā arī varš, dzelzs, kālijs, bet tas ir tikai neliels saraksts no visām tuncī esošajām uzturvielām. Šīs zivs derīgie mikroelementi un vielas “piedalās” organisma vielmaiņas procesos, iedarbojas pret iekaisumu, regulāri lietojot, paaugstina izturību, fiziskās un garīgās spējas. Regulāra tunča, praktiski tāpat kā jebkuru citu zivju, ēšana veicina ilgmūžību.
Ātrums, svins un attālums – viss “pie kājas” un četri kāti mīnusā! “Ķeram lielo!” #39 epizode
Klausies Spotify!