Dāmas un kungi, apsveicu tos, kam zemledus makšķerēšana ir sirdij tuva, jo sezona ir sākusies! Nedaudz ieskicēšu, kas būtu nepieciešams, lai sezona būtu veiksmīga un pilna ar labām emocijām. Šo rakstu rakstot, esmu paspējis nedaudz pabūt uz ne visai stabila ledus, taču lomi nav izpalikuši. Daļa attēlu noteikti būs no iepriekšējām sezonām, šīs sezonas gaitā noteikti sagaidīsiet jaunus attēlus un atziņas no manas puses, jo katru gadu iemācāmies un atkožam kaut ko jaunu.
Par apģērbu šoreiz nerakstīšu, par to pastāstīs mans labs draugs, būs krietni detalizētāks raksts par to, kā izvēlēties sev piemērotāko apģērbu.
Finansiāli izdevīgs copes veids
Jā, zemledus makšķerēšana noteikti ir krietni lētāka nekā jebkurš cits makšķerēšanas virziens. Protams, tiem, kam viss patīk pēc fen šui, ir iespēja izpausties un krietni sadārdzināt šo lietu, nerunājot par sportu, arī tur viss ir krietni dārgāks.
Lielos vilcienos, manuprāt, lai nokomplektētu sevi (urbis, kaste, makšķeres un mānekļi), var iekļauties +-150 eiro, kaste, urbis kalpos gadiem, nākamajām sezonām būs nepieciešams papildināt mānekļus, auklas un citas mazāk dārgas lietas.
Kāts un spole
Kā iepriekšējā gada rakstā minēju, mormiškas savā copē neizmantoju, vienkārši neuzrunā, tā tāda zivs izsēdēšana, es dodu priekšroku meklēt aktīvo zivi, tāpēc izmantoju vertikālās bļitkas un šķērsbļitkas jeb tautā sauktos balansierus.
Kātu piedāvājums ir ļoti liels, es noteikti izvēlētos tāda tipa kātus, kuriem nav paredzēts izmantot “sardziņu”, manuprāt, bezjēdzīgi, pat sērkoka kastītes lieluma asaris būs sajūtams kātiņā bez sardziņa. Sardziņiem nav liels iekšējais diametrs, lielā salā tie vienmēr aizsalst.
Es izmantoju šāda tipa kātus: Lucky John C-TECH ALL-IN-1 PERCH S, Salmo ELITE PERCH, bet, protams, ir arī citi brendi, šiem cenas un kvalitātes attiecība mani ļoti apmierina. Šogad mans teļš (suns) izdomāja, ka varētu salauzt manu foreļu kātu, ar kuru startēju gan vietējos mačos, gan pasaules čempionātā, suns tikai paglaudīts, jo nav vainīgs, bet es uztaisīju jaunu ziemas makšķeri, domāju, ka būs dārgākā Kurzemē, ha-ha. Bet jā, ja mājās ir kāda nolauzta spicīte, kātu vari izgatavot pats.
Spoles, manuprāt, ir daudz cimperlīgāks jautājums. Mani ļoti daudzas kaitina tikai viena iemesla dēļ – ietinot auklu, tā paslīd zem korpusa, un viss ir sapinies. Tad talkā jāņem skrūvgriezis, lai atvērtu korpusu un visu izpītu… Es izvēlos Lucky John ICE WHEEL 1 vai citas līdzīga dizaina spoles, lēti un ļoti labi, pagaidām neko sliktu nevaru pateikt. Auklu izmantoju līdz 0,16 mm diametrā, retos gadījumos 0,20 mm, kas ir atkarīgs no konkrētās ūdenstilpes. Decembra sākumā, pārskatot un papildinot rakstu, sanāca noķert 5,9 kg smagu līdaku uz otrā izmēra bļitkas. Kolēģis filmēja piecpadsmit minūtes, līdz loms bija uz ledus. Un aukla bija tikai 0,16 mm, galvenais ir neforsēt un cerēt uz veiksmi, jo pavadiņas neizmantoju.
Urbis
Noteikti svarīgākais instruments šajā copē! Ja tavs stils ir izsēdēt zivi, tad lieki tērēties nebūs jēgas, derēs arī lētā gala urbji, jo dienā diez vai veiksi daudz urbumu. Urbja diametrs, manuprāt, ir vajadzīgs vismaz 130 mm, mazāki par to būs ideāli sportam, kur jāurbj daudz un svarīgi nav liela zivs, bet daudz. Man pašam ir gadījies, ka 130 mm caurumā iesprūst asaris… Tāpēc uz mazākiem neskatos.
Ja esi aktīvais makšķernieks kā es, tad urbim ieteiktu atvērt maciņu nedaudz plašāk. Ar ne tik advancētu urbi ātri nogursi un apniks meklēt zivi. Ieteiktu pat padomāt par urbi, ko var sakombinēt kopā ar skrūvpistoli, nebūsi noguris un ļoti ātri un viegli tiksi pie jauniem urbumiem.
Vertikālās bļitkas
Noteikti tautā pazīstamākais māneklis. Dažādās krāsās, formās, smagumos un āķu montāžās. Tas, ko droši varu ieteikt, nav mainījies jau gadus desmit – Salmo 2. izmēra bļitkas, tās strādā visur. Pieejamas trīs dažādās krāsās, noteikti ieteiktu kastītē turēt visas, tad vienmēr būsi nodrošinājies dažādiem ūdeņiem. Āķu montāžu izvēlētos ar trijžuburi ķēdītē, trijžuburi obligāti ar acīti. Vai montāžā bez ķēdītes, bet ar tādu pašu āķi. Ar mānekļa izmēriem vajag variēt, lai gan personīgi reti eju zemāk par otro izmēru, tieši pretēji – bieži izmēru palielinu. Ja mērķa zivs ir asaris, nelieciet pavadiņas, īpaši tādas, kas pa gabalu izskatās pēc atsperes. Tas sabojā mānekļa spēli un izskatās tikpat labi kā garas zeķes kombinācijā ar sandalēm. Šādas bļitkas var izspēlēt ļoti daudzos veidos, viss pašu iztēlē, piefiksējiet, kura izspēle jums strādā labāk, un skola būs rokās.
Balansieri jeb šķērsbļitkas
Bieži vien šis māneklis ar savu agresīvo spēli atnes labākos rezultātus. Bļitkas ir pieejamas vairākās modifikācijās, savukārt balansieru izvēle ir desmit reižu lielāka. Katrs atradīs savām acīm tīkamo. Es ieteiktu pieturēties pie dabiskiem krāsojumiem, izmērā līdz 60 mm, ja runājam par asaru ķeršanu. Ja vertikālā bļitka strādās tieši zem izurbtā cauruma, tad balansiera spēles diapazons būs krietni lielāks, kas bieži noder, lai zivij pievērstu lielāku uzmanību. Man ļoti rezultatīvi ir Lucky John Baltic, Nordic un Classic, draudzīgas cenas un labi krāsojumi, ko novērtē arī asaris.
Ūdas
Šis zvejas rīks tiek izmantots, lai mērķtiecīgi ķertu līdakas. Ļoti rezultatīvs rīks, diemžēl daļa makšķernieku to izmanto negausīgi, bet tas nu lai paliek uz viņu sirdsapziņas. Arī ūdām ir vairāki veidi, populārākās ir ar trijstūra konstrukciju vai pilno pamatni. Lielā salā noteikti labākas ir ar pilno pamatni, jo neiesalst kā citas. Par šo plaši nerunāšu, jā, interesants un rezultatīvs veids, kā ķert zivis, taču ļoti daudziem cilvēkiem nav sāta sajūtas.
Tas lielos vilcienos ir viss, kas nepieciešams copei uz ledus. Neaizmirstam iegādāties kaklā karināmus durkļus, šis rīks maksā pāris eiro, bet var izglābt jūsu vai kāda cita dzīvību. Atceramies, ka vienlaikus ir atļauts izmantot divus makšķerrīkus, tas nozīmē, ja esi ielicis divas ūdas, tad ar makšķeri copēt nedrīksti. Esiet uzmanīgi, un tiekamies uz cietā ūdens!
Noderīgi zināt!
Neaizmirstam iegādāties kaklā karināmus durkļus, šis rīks maksā pāris eiro, bet var izglābt jūsu vai kāda cita dzīvību
Ja vertikālā bļitka strādās tieši zem izurbtā cauruma, tad balansiera spēles diapazons būs krietni lielāks, kas bieži noder, lai zivij pievērstu lielāku uzmanību
Noteikti izvēlētos tāda tipa kātus, kuriem nav paredzēts izmantot “sardziņu”, manuprāt, bezjēdzīgi, pat sērkoka kastītes lieluma asaris būs sajūtams kātiņā bez sardziņa
Ar mānekļa izmēriem vajag variēt, lai gan personīgi reti eju zemāk par otro izmēru, tieši pretēji – bieži izmēru palielinu