Ziema mūs lutina, un noteikti ir daudzi, kuri šo copi grib izmēģināt un lauzt kādu savu stereotipu, tad nu ieskicēšu, kā tas ir – uzkāpt uz ledus.
Ziema. Auksti. Zivis guļ. Neko normālu noķert nevar. Ar šādu apziņu dzīvoju līdz pat 2021. gada janvārim, kad pirmo reizi pamēģināju ziemas copi. Jāatzīst, ka biju saldējies uz Liepājas kanāla ledus, ķerot stinti, bet manā skatījumā šāda cope īsti neataino to ziemas copi, kuru nu jau otro sezonu piekopju. Jāsaka, ka šajā gadā visu rudeni sievai stāstīju, ka ceru uz bargu ziemu, lai varētu sēdēt uz ledus. Pat lasis ir palicis novārtā, un, kamēr būs ledus – būšu pingvīns.
Lai arī nevaru teikt, ka mana pieredze zemledus makšķerēšanā ir liela, es vienmēr jaunās lietās eju iekšā ar baigo švunku – kostīms, zābaki, urbis, visa veida makšķerītes, dažādas auklas, bļitkas, balansieri un mormiškas gan ar motili, gan bezēsmas. Šajā reizē vēlos dalīties ar zināšanām un iedvesmot tos, kuri kādu ierūsējušu iemeslu dēļ nav sākuši copēt ziemā, copēt no ledus. Bet ir jautri, ir zivīgi un arī silti, ja pareizi saģērbjas, ķer ar pareizajiem instrumentiem un, vissvarīgākais – ievēro visus drošības noteikumus, atrodoties uz ledus. Atcerieties, ka mūs visus gaida mājās, būt pārgalvīgiem ir muļķīgi. Un ar to arī sāksim – drošība.
DROŠĪBA
Lai arī cik par to runātu, katru gadu ir gadījumi, kur kāds noslīkst tādēļ, ka uz ledus uzskrējis pārāk ātri. Par drošu ledus biezumu, lai pārvietotos kājām, uzskata 7 cm biezu ledu. Arī šeit gan ir jāpiebilst, ka ledus mēdz būt ar ļoti atšķirīgu struktūru – ja sasnieg sniegs un uznāk sals, tad ledus būs trauslāks, savukārt, ja tas sasalst kailsala laikā, tad tas būs daudz stabilāks. Katrā ūdenstilpē ūdens temperatūras var atšķirties un ledus uzsalst citāds, tāpēc pirmā lieta, ko iesaku izmantot, ir verga – instruments, kas lieliski parāda ledus biezumu, turklāt to dara kustības laikā. Uzsit un saproti aptuveno ledus biezumu – ja ledu var izsist cauri ar vienu cirtienu, tad labāk griezties atpakaļ. Uz pirmā ledus, kas nav pārāk biezs, verga var aizvietot urbi, ar to būs ātrāk taisīt caurumus un tā ir kompaktāka, jo ir saliekama. Nākamā lieta ir ledus pīķi. Viegla, ērta lieta, kuru uzmest uz kakla, bet tā ir glābusi dzīvības. Salmo veikalā šāds nieks maksā nepilnus sešus eiro. Smieklīga cena par izglābtu dzīvību. Un nobeigumā – atrodiet pārinieku, ar kuru doties uz ledus. Kopā gan jautrāk, gan arī drošāk.
LIELAIS LOMS + PIELIKUMS + dāvanā kalendārs! Abonē šeit!
APĢĒRBS
Ļoti daudz cilvēku atturas no darīšanas tādēļ, ka uz to brīdi šķietami kaut kā pietrūkst: “Varētu sākt skriet, bet nav piemērotu apavu.” Vairākas bikses, T krekls, biezs džemperis, jaka un vēl viena biezā jaka, un tu esi gatavs doties uz ledus. Tikai nepiemirsti siltas zeķes, cimdus un cepuri. Pēc iepriekš rakstītā noteikti vari nojaust, cik ļoti neērti ir pārvietoties pa ledu, ja esi satuntulējies vairākās kārtās. Un, esot uz ledus, it īpaši, ja iepatīkas aktīva zivs meklēšana, ir jākustas daudz, daudz jāurbj. Vienā brīdī kļūst karsti, bet, kad dažas minūtes pasēdi mierā, paliek auksti, jo mitrums pie ķermeņa dara savu. Ja šobrīd speciāla apģērba nav, neļauj tam tevi apturēt no izmēģinājuma. Visu var iepirkt ar laiku.
Kostīms
Lielākā un būtiskākā apģērba sastāvdaļa. Kostīma uzdevums ir pasargāt no ziemas asajiem vējiem un lielā aukstuma, turklāt tam jāspēj pasargāt arī no mitruma, jo nereti copes laikā snieg. Vienas formulas kostīma izvēlē nav. Vienkāršākais parametrs ir tavs budžets. Atsevišķi var izdalīt kostīmus, kuri ir peldoši. Ja gadījies ielūst vai iekrist ūdenī, tad šis kostīms nevilks zem ūdens, bet gan noturēs ķermeni ūdens virspusē. Vēl viena atziņa, ka nevajadzētu pārsteigties ar pārāk bieza kostīma izvēli, tie ir tiešām silti, it īpaši tad, ja pats pēc dabas neesi salīgs. Tad labāk pastrādāt ar termoveļas slāņiem atkarībā no konkrētās dienas laikapstākļiem.
Termoveļa
Par apģērbu ziemai varētu runāt atsevišķi, un tā noteikti ir tēma, kurai varētu atvēlēt atsevišķu rakstu. Visplašākā varētu būt termoveļas sadaļa. Lai šajā reizē dziļi nelīstu, pastāstīšu ideju. Bāzes kārtas termoveļas uzdevums ir novadīt mitrumu prom no jūsu ķermeņa, tāpēc šīs kārtas parasti ir no sintētiskiem materiāliem, kuri lieliski tiek galā ar šo uzdevumu. Nākamās kārtas galvenais uzdevums ir sniegt siltumu ķermenim un turpināt aizvadīt prom no ķermeņa mitrumu, kas saņemts no pirmās kārtas. Šeit gribētos piebilst, ka komplektācijā ar siltu kostīmu divās kārtās termoveļa parasti ir pietiekami, ja vien neesi no salīgajiem. Var domāt arī par silto flīsa kārtu – bikses un jaka. Norfin piedāvājumā ir dažādu veidu termoveļa, tas palīdz izvelēties atbilstoši laikapstākļiem piemērotāko un arī fiziskai aktivitātei atbilstošāko – ja ilgstoši sēdēsi, tad labāk izvēlēties ko siltāku; ja būsi kustībā, svīdīsi, tad var iztikt arī ar plānākiem risinājumiem.
Piedzīvojums! Lielā Baltezera kaprīzie asari!
Apavi
Salstošas kājas ir briesmīgi nepatīkama lieta jebkurā brīdī, bet, esot uz ledus, it īpaši. Iedomājies, ka tikko esi sācis copi un jau salst kājas, bet jācopē vēl ilgi… Lielākā kļūda, ko pieļauj, ir vairākas zeķu kārtas cerībā, ka būs silti. Uzvelkam siltākos apavus, kuri uz biezajām zeķēm sāk spiest. Bet būs auksti! Lieliskākais izgudrojums pēdējos gados ir vieglie putu zābaki, kuri ieguvuši milzīgu popularitāti. Tie ir viegli un silti. Piemeklējiet sev atbilstošu zeķi, jo ziemai paredzētajos putu zābakos jau ir siltā zeķe, tas ļaus izvairīties no pārmērīgām zeķu kārtām. Vēl viena šādu putu zābaku priekšrocība ir tas, ka tie ir augsti un tādā veidā aizsargā no ūdens peļķēm, kas uz mūsu ledus ir bieža parādība. Varēs tikt uz ledus, ja būs ūdens josla krastā. Šobrīd izmantoju Norfin Berings modeļa ziemas zābakus, un šajos zābakos var iztikt arī ar vidēja biezuma zeķi pat diezgan aukstā laikā.
Zeķes, cepure, cimdi
Gaumes un salīguma lieta! Zeķes noteikti iesaku papētīt pirms iegādes, jo tām atšķiras vairāki parametri – temperatūras un aktivitātes līmenis, kam tā paredzēta. Ja ir neliels mīnuss, tad izvēlos no Norfin Target modeļu klāsta; ja sola stipru salu, tad Norfin Merino. Salīgākajiem iesaku ausaines tipa cepures, kuras tautā mēdz dēvēt par ušankām, super siltas un sildīs ne tikai galvu, bet arī seju. Liela vēja apstākļos labāk izvēlēties cepures bez bumbuļiem, jo prasās vilkt pāri kostīma kapuci un bumbulis rada neērtības, kapuci uzvelkot un novelkot. Norfin ziemas cepurēs ir viena patīkama fīča, kuru pie ziemas cepures izvēles iesaku ņemt vērā – cepures iekšpuse nostrādāta ar siltu flīsu, kas patīkami sildīs, un arī vējš nepūš cauri. Copēt ar cimdiem ir diezgan grūti, īpaši, kad ķeras zivis. Tāpēc es izvēlos transformera variantu – pirkstiņi pliki, bet, ja jāpārvietojas no viena punkta uz citu, tad uzvelc atloka daļu un sildi rokas. Uzmanieties, pielietojot kostīma manšetes, ja līst vai snieg, ļoti nepatīkami, ja tās palikušas slapjas – sals dubultā. Savukārt pie neliela sala šīs manšetes silda un ir lielisks pagaidu risinājums cimdu vietā aktīvas copes laikā. Ja rokas nosalušas, kustiniet plaukstas un pirkstus. Tajā brīdī nepatīkami, bet tas ļaus atjaunot asinsriti un kļūs siltāk. Nepiemirstiet nosusināt rokas ar sausu dvielīti, ja nākas tās saslapināt, turot zivi.
URBIS
Šeit gan ilgi neaizrunāsimies. 110 vai 130 mm urbis būs vidējais risinājums ikdienas copei, ja vien neesi sataisījies ķert mega lielus brekšus, kur prasās lielāks caurums ledū. Un sporta urbjiem ir mazāks diametrs, lai būtu viegli un ātri urbt. Pie mūsu vidējā ledus biezuma Rextor Blast urbji ir ļoti labs cenas/kvalitātes risinājums. Dārgākus ir jēga skatīties tad, ja ir doma iet sportā vai arī urbt biezu ledu kaut kur kaimiņvalstīs uz ziemeļiem. Nobeigumā atliek piebilst, ka komfortu mīlošajiem/slinkākajiem kolēģiem ir iespēja iegādāties urbjus, kurus var darbināt ar urbjmašīnu.
ZIEMAS KASTE
Ziemas copei visam ir jāatrodas tur, kur tam ir paredzēta vieta. Galvenokārt jau tāpēc, ka ziemas diena ir īsa un laika copēt ir maz. Liekām kustībām, meklēšanai negribas veltīt laiku. Tāpēc visi izmanto ziemas kastes, kurās var salikt praktiski visu, kas vajadzīgs vienas dienas copei, ieskaitot pusdienas un termosu ar tēju. Sākums gan varbūt vienkāršs gluži kā man – maisiņš, kurā samests viss, kas vajadzīgs. Protams, specializēta kaste ar nodalījumiem mānekļiem, zivīm, makšķerītēm un mīkstumu sēžamvietas rajonā ir ļoti solīds risinājums. Un super ērts! Man šādas kastes ir divas. Ja zinu, ka būs staigājamā cope, tad izvēlos Salmo ziemas kasti ar somu. To viegli uzlikt uz pleciem, un tā ir mega ietilpīga. Un tas ir arī šīs somas mīnuss, jo tajā gribas salikt lietas, kuras, visticamāk, nebūs nepieciešamas. Otrs variants, kuru šogad izmantoju, ir kaste plus ragavas. Copes sīkumi ietilpst kastē, un pārējās lietas, piemēram, urbis, termoss, virve, guļ ragavās. Rokas brīvas, un tikai ej.
Esam apskatījuši lietas, kuras būtu vēlamas, tāpat arī lietas, bez kurām sākuma stadijā vari iztikt. Bet informācija jau būs, jo jāatzīst, ka ziemas cope ir lipīga – gribēsi ledu, gribēsi aukstumu un laikapstākļus, kuri būtu piemēroti, lai izietu uz ledus. Tāpat kā atvērto ūdeņu sezonā, arī ziemā katrs var atrast sev piemērotāko copes veidu. Ja esi aktīvs copmanis – vari kustēties, ja patīk sēdēt vienā vietā, barot, tad arī šo var piekopt. Cope katra gaumei! Apskatīsim dažus no tiem, lai ir aptuvena nojausma, par ko ir runa.
MORMIŠKA
Mormiška ir āķītis, kas aprīkots ar dažādu formu svina vai volframa rotājumu, kurš idejiski piesaista mērķa zivs uzmanību. Un otra šī specializētā āķa funkcija ir nogādāt ēsmu līdz dziļumam, kurā atrodas zivis. Laikam nekļūdīšos, ja teikšu, ka šis ir visizplatītākais copes veids no ledus. Galvenokārt tāpēc, ka tas ir ļoti pieejams un demokrātisks inventāra cenu ziņā. Maza makšķerīte, aukla, sardziņš, divas mormiškas, un esi gatavs doties ķert. Mans starta komplekts bija Salmo Ice Ecorod, kura cena ir vien 1,95 EUR. Šeit gan jāsaka, ka, ja nebūs žēl dažus eiro, var ielēkt nākamajā līmenī jau no starta – Lucky John Mormax un Salmo Handy Ice Rod ir makšķerītes ar plūdenāku spoles darbību un regulējamu bremzīti. Piezīmēšu vien to, ka mormiškas iedalās bezēsmas un klasiskajās mormiškās. Bezēsmas mormiška ļauj doties un ķert, nelietojot dabisku ēsmu uz āķa. Klasiskajā variantā nepieciešams motilis, kas ir ļoti iedarbīga ēsma ziemā. Pastāv uzskats, ka bezēsmas variants būs efektīvāks, ja mērķis ir lielāka izmēra zivis, savukārt motilis dod iespēju noķert praktiski visas zivis un process ir daudz jautrāks. Mormiška varētu patikt fīderistiem, jo arī šeit pastāv iespēja piebarot un strādāt ar barībām. Nekļūdīga mormiškas izvēle ir disko bumba zelta un sudraba krāsā.
BALANSIERI/BĻITKA
Arī ļoti populāra ziemas tēma, kas tendēta uz plēsēja noķeršanu. Asaris, līdaka, retāk zandarts ir balansiera un bļitkas (vertikālie vizuļi) upuri. Šī tehnika ļauj diezgan ātri atrast aktīvo zivi un pati par sevi ir saistīta ar aktīvu pārvietošanos, meklējot zivi. Ir savelkamas paralēles ar vasaras spiningu, jo mānekļi, kurus izmanto, idejiski ir līdzīgi, lai gan to izspēle ir pavisam citādāka. Balansieri atgādina mazu zivtiņu – vobleri, savukārt bļitkas jeb vertikālie vizuļi – šūpiņu. Ja mērķa zivs ir asaris, tad optimāli būs izvēlēties līdz 5 cm garus balansierus un atbilstošākais bļitkas izmērs būs #2. Līdakai un zandartam lielāki izmēri, lai atsijātu smalko zivtiņu un savaldzinātu mērķa zivi. Sudrabs un zelts atkal būs ļoti pareiza izvēle bļitkai. Balansieriem labi strādā zilie toņi, kā arī dabiskais zivtiņas krāsojums un atsevišķos ūdeņos toksiskie krāsojumi. Šeit nepieciešamas arī nedaudz cita tipa makšķerītes. Sākumam pietiks ar Lucky John LDR sērijas makšķerītēm, kuru cena ir ļoti demokrātiska.
VIBI
Atsevišķa specifiska tēma ir lielie mānekļi. Tie ir vobleri, kurus dēvē par vibiem. Tie ir speciāli gatavoti līdakai un zandartam. Cietas un jaudīgas makšķerītes, kuras specializētas konkrētai mērķa zivij, jo zinām no atvērta ūdens sezonas, ka līdakai un zandartam nepieciešams spēcīgs piecirtiens, lai turpinātos izvadīšanas cīņa. Arī spolītes jau ieteicams izvelēties nedaudz dārgākas, lai varētu ātri darboties – ietīt, ielaist mānekli āliņģī un arī izvilkt zivi. Lai arī inventārs jau būtu jāpielāgo tieši šai copei, tehnika nav sarežģīta – aktīvi pārvietojies, meklē un atrodi. Lucky John Pro series VIB voblers + Lucky John X-Tech Zanderix kātiņš + Lucky John Maiko Trigger spole, un būsi gatavs doties lielo plēsēju medībās. Un beigās jāpiebilst, ka šim visam klāt prasītos arī eholote. Varbūt šī nebūs iesācēja izvēle, bet uz izaugsmi – viennozīmīgi ļoti interesanta cope.
ŪDAS
Es šo pielietoju kā paralēlu copes veidu, kad ķeru ar mormišku vai staigāju, raustot bļitku. Noķer mazo zivtiņu un uzliec uz ūdas. Ik pa laikam uzmetu aci karodziņam. Tas brīdis, kad sarkanais karogs izšaujas, tu pieskrien un aukla tinas ārā, ir patīkami satraucošs. Nākamā kustība ir cirtiens, pēc kura jūti līdakas smagumu. Veikalos ir nopērkami jau gatavi, aprīkoti komplekti, kuram atliek vien uzspraust zivtiņu, nostiprināt karodziņu un gaidīt… Manā pieredzē vienlīdz labi grābj gan asari, gan raudu. Un atziņa no rūgtās pieredzes – ja pieķeras liela līdaka un ir vēlme āliņģa caurumu padarīt lielāku, lai līdaku dabūtu tajā iekšā, to nevajag darīt ar urbja palīdzību, bet ideāli, ja pa rokai ir verga. Mums ar draugu sanāca smieklīgs gadījums, kad, blakus caurumam urbjot jaunu caurumu, urbis ieslīdēja āliņģī un pārgrieza auklu. Zivs bija prom. Pēc dažām dienām cits paziņa šo līdaku noķēra. Tā bija aptuveni piecus kilogramus smaga. Lūk, tā var pazaudēt trofeju. Reizēm jāiziet cauri sāpīgai pieredzei, lai mācītos no kļūdām. Vēlos atgādināt arī par makšķerēšanas rīku skaitu, jo šeit copmaņi bieži grēko. Ja tu makšķerē ar ziemas makšķerīti, tad ir atļauts izvietot vienu ūdu. Ja zini, ka ķersi tikai ar ūdām, tad drīkst izmantot divas, tas minēts Makšķerēšanas noteikumos. Ievērosim!
AUKLAS
Mormiška – 0,10 mm; bļitkas/balansieri 0,14–0,20 mm (atkarībā no mērķa zivs). Protams, kad ieej azartā, visu gribas smalkāku, jutīgāku. Tas nāk ar eksperimentiem un saprašanu. Ziemas aukla pamatā ne ar ko daudz neatšķiras no vasaras. Bet es tomēr piekopju ziemas auklu izmantošanu dažu iemeslu dēļ:
mazi rullīši, kurus vienmēr var ielikt kastē, ņemt līdzi uz copi rezervei. Mēdz notikt notrūkšanas un piņķerēšanās;
pietiekams auklas garums ir 30 m, kas klasiskajā variantā arī tiek uztīts uz rullīša, un nav jādomā, cik auklas ir uz makšķeres spoles;
ziemas auklas tiek ražotas ar zemu atmiņu – informatīvāka tieši copes brīžos.
Nobeigumā gribu iedrošināt eksperimentēt arī ar auklas krāsu. Mans šīs sezonas atklājums ir Salmo Elite auklas Redmaster un Blackmaster. Tās ir lieliski redzamas gan uz ledus, gan sniegā. Tas ir īpaši svarīgi, apgūstot copi no ledus. Turklāt pēc pieredzes varu teikt, ka tas neatstāj nekādu iespaidu uz copju skaitu un to realizāciju, bet, ja sanāk copēt lielā dziļumā, tad komforts būs pat ļoti jūtams – lieliski var redzēt, kur melnā aukla apgūlusies.
Vēlos iedvesmot visus, kuri vēlas pamēģināt, bet līdz šim kāda iemesla dēļ atturējušies no zemledus makšķerēšanas. Mana atruna bija tāda – negribu mēģināt, jo baidos, ka varētu iepatikties. Man bija 100% taisnība! Bet esmu ļoti priecīgs, jo ar pārliecību varu teikt, ka manai copes sezonai neatkarīgi no laikapstākļiem nav ne beigu, ne sākuma. Un sagrausim vēl vienu mītu… ķeras pat ļoti cienījama izmēra zivis; ziemas copē trāpās trofejas izmēra plēsēji, raudas un brekši.
Tiekamies uz ledus!