Makšķerēšana
Ziemas makšķerēšana

Ziemas sezonas beigas. Vienkāršāk sakot, visi sāk pastiprināti baroties0

Foto: no arhīva/LETA

Teksts no Makšķernieka gadagrāmata 2023
Autors: Vladimirs Poludens

Klāt ziemas makšķerēšanas sezonas noslēdzošā daļa – cope uz pēdējā ledus. Jāsaka, ka pēdējo ledu makšķernieku brālība gaida ne mazāk kā pirmo. Tiklīdz adrenalīns pēc pirmajām bagātīgajām zem- ledus copēm ir izkliedējies un lomi iegājuši ierastajās 1,5–2 kg sliedēs, makšķernieki sāk gaidīt pēdējā ledus sezonas atnākšanu. Ar ko tad ir īpašs pēdējais ledus, un vai tiešām tas tik ļoti atšķiras no parastas zie- mas copes? Atšķirības patiešām ir, un tās, manuprāt, ir vērts ņemt vērā, plānojot copi uz pēdējā ledus.

Vispirms mēģināsim definēt sezonas sākuma un beigu laiku. Manu- prāt, pēdējā ledus sezona sākas, kad pirmie atkušņa ūdeņi ieplūst zem ledus. Patiesībā ne par kādu skābekļa režīma uzlabošanas tajā laikā nevar būt ne runas – atkušņa ūdens daudzums visas ūdenskrātuves mērogā ir nenozīmīgs, taču tas ir sava veida signāls zemūdens iemīt- niecēm, mudinot tās uzvesties aktīvāk.

Zemūdens flora un fauna sāk mosties no ziemas miega, aktivizējot visus dzīvības procesus. Vienkāršāk sākot, visi sāk pastiprināti baroties. Tas ir nepieciešams divu iemeslu dēļ: pirmkārt, nepieciešams atjaunot organisma resursus pēc grūtā ziemas perioda, un, otrkārt, šos resursus nepieciešams pavairot, jo priekšā ir tik ļoti svarīgais nārsta periods.

Tas viss ietekmē copes taktiku un rīku izvēli pēdējā ledus sezonai. Svarīgākais jautājums ir – kur meklēt zivi? Atbilde ir acīmredzama: vie- tās, kur kūstošie sniega ūdeņi ieplūst zem ledus kārtas, koncentrējas sīkie ūdens vēzīši un bezmugurkaulnieki, pievelkot mazās zivtiņas, kurām šie vēzīši ir galvenais iztikas avots. Attiecīgi mazajām zivtelēm seko jau lielāki miermīlīgo un plēsīgo zivju eksemplāri. Vizuāli šādas vietas var noteikt pēc ieplūstošajiem strautiņiem, upītēm un tērcītēm. Ja krasts ir augsts, tam vairākās vietās noteikti būs iegrauzušās aiziņas, pa kurām tek nelieli strautiņi (1. attēls). Zemūdens reljefu lielākoties var raksturot šādi: ieplūstošā straume uzskalo sēkli no nogulumiežiem, veidojot stāvu krauju ūdenstilpes pamatgultnes virzienā. Pie šādām kraujām un sēkļiem tad arī vajadzētu pārbaudīt zemūdens iemītnieku noskaņojumu.

Bieži šeit ir vērojami balto zivju kāšu vai plēsēju uznā- cieni. Atklāti sakot, copējot uz pēdējā ledus, no ūdenstilpes maksimālajiem dziļumiem vajadzētu izvairīties. Vairumā gadījumu zivis pamet savas ziemošanas vietas un pārvietojas uz seklākiem iecirkņiem. Pat vimba, kuru tradicionāli ķer farvāteros, šajā laikā dod priekšroku seklākām vietām.

Ūdenstilpēs, kurām nav izteiktu strautu ieteču, atkušņa ūdeņi ieplūst zem ūdens krasta zonā, meldru un niedru audzēs, pievilinot zemūdens iemītniekus (2. attēls). Pavasaros dienas kļūst garākas, tāpēc copes stra- tēģija nedaudz atšķiras. Ziemas sezonas sākumā mēs rekomendējam koncentrēties uz kādas konkrētas zivs, piemēram, asara, meklējumiem, bet pavasarī droši var “pārbaudīt” ne tikai plēsēju, bet arī baltās zivs klātesamību. Teiksim, rīta pusē piebarojam dažus āliņģus plaužiem un mierīgu prātu dodamies meklēt asarīšus. Pusdienlaikā var atgriezties pie iebarotajiem āliņģiem un pārbaudīt miermīlīgo zivju reakciju uz piebarojumu. Pavasarī zivs parasti copē nevis noteiktos brīžos, bet visā dienas gaišajā laikā, tāpēc ļoti svarīgi saprast, kurām zivīm šodien la- bāks noskaņojums – miermīlīgajām vai plēsīgajām, un, attiecīgi, izdarīt pareizos secinājumus.

Tagad pāris vārdu par rīkiem. Dodoties copēt uz pēdējo ledu, makšķerēm (ūdām?) mainu tikai auklu – tievākās ziemas auklas (0,08–0,1 mm) vietā ņemu resnāku – aptuveni 0,12–0,13 mm. Tas ir izskaidrojams ar to, ka, tuvojoties pavasarim, pat vidēja izmēra zivs sāk aktīvi pretoties, nevis karājas auklā ar visu savu svaru, kā tas ir aukstajā ziemas sezonā. Tāpēc, lai nepazaudētu mānekļus un trofejas, nepiecie- šams palielināt izmantoto auklu diametru. Mānekļi paliek tie paši, kas ziemā – mormiškas, bļitkas, balansieri. Var vienīgi mazliet piekoriģēt spēli. Piemēram, bieži labus rezultātus var gūt, vadot mānekli nevis no apakšas uz augšu, bet gan no augšas uz apakšu. Mānekli sāk vadīt aptuveni no acu līmeņa un spēlējot nolaiž tolīdz dibenam.

Acīmredzot tas ir saistīts ar kukaiņu uzvedību ūdenī. Vadot bļitku vai balansieri, pauzes var taisīt īsākas. Ziemas vidū košanās notiek 15 se- kunžu pauzēs, bet uz pēdējā ledus pilnīgi pietiek ar 6–8 sekundēm.

Dažos ar jūru savienotos ezeros, piemēram, Engures ezerā, Lilastes ezerā, Liepājas ezerā, daļēji arī Ķīšezerā, pavasarī mudž kazragi (trīs- adatu starags), kas ienākuši no jūras. Šīs mazās zivteles kā trakas metas uz jebkuru mormišku vai āķi ar ēsmu. Izskatās, ka līdzīga situācija šogad ir izveidojusies Engures ezerā. Šādā brīdī ļoti palīdz pāreja uz bļitku (4. attēls). Kazrags pret bļitkām ir vienaldzīgs, toties asariem tās pat ļoti iet pie sirds. Pavasarī aktivizējas ruduļi, pieklājīgus šo zivju lomus var gūt Babītes, Kaņiera un Engures ezerā. Ruduļiem tīkamākas ir mor- miškas ūdens vēzīšu krāsā, ar kuriem tie barojas. Pēc būtības šādas mormiškas imitē Latvijā plaši sastopamās sānpeldes (5. attēls). Tās vada no ledus malas līdz “pusūdens” stāvoklim, lēnām nolaižot un šūpojot no vienas puses uz otru. Rudulim mute ir vērsta uz augšu, tāpēc košanās brīdī sardziņš iztaisnojas, radot iespaidu, ka sasniegts dibens. Lomos mēdz trāpīties arī visnotaļ solīdi eksemplāri. Ruduļus ķer meldru vai niedru audzēs, dažreiz arī pie to robežām, vietās ar atklātu dibenu. Jāsaka, ka tā ir ļoti sportiska cope, it īpaši pavasaros.

Saistītie raksti

Runājot par pēdējā ledus copi, nevar nepieminēt vēl vienu ļoti svarīgu aspektu – drošību. Statistika ir skumja – katru gadu pēdējā ledus sezonā dzīvību zaudē vairāki makšķernieki. Un vainojama tajā ir pašu makšķernieku neapdomīgā rīcība. Neraugoties uz to, ka cope zināmā mērā ir atpūta, uz ledus, it īpaši pavasaros, ir jābūt ļoti uzmanīgiem, vienmēr paturot prātā, ka pēdējais ledus ir ļoti bīstams. Atšķirībā no pirmā ledus pavasarī jūs neizdzirdēsiet brīdinošos sprakšķus – pēdējais ledus sadalās pilnīgi bez skaņas. Par drošības kritēriju nav uzskatāms arī ledus biezums, jo pavasarī pat šķietami bieza ledus kārta var izrādīties nodevīgi neizturīga. Atgādināšu, ka glābšanas vestei un virvei (6. attēls) ir OBLIGĀTI jābūt katra makšķernieka ekipējumā! Reiz sarunā ar savu copes pārinieku es pajautāju, vai viņam ir līdzi virve. Puisis atbildēja noraidoši, jo viņš zinot, ka tā vienmēr ir man. Es biju neizpratnē: “Kā tad tā? Ja tu ielūzīsi ledū, man būs virve, lai tevi izglābtu. Bet ko mēs darī- sim, ja ielūzīšu es?”… Un, visbeidzot, es vēlreiz gribu atgādināt galveno nosacījumu: ja nu nelaime tomēr ir notikusi un jūs esat ielūzis ledū, galvenais ir nezaudēt pašsavaldīšanos un jāmēģina tikt ārā no āliņģa tajā pašā virzienā, no kura jūs ieradāties. Šie noteikumi ir vienkārši, un tie ir jāzina katram makšķerniekam, taču labāk, ja šīs zināšanas jums nekad nebūtu jāizmanto praksē! Veiksmi un brangus lomus!

Jo plakanāks dibens, jo mazāku motoru vajag. Gints Zeiļa.”Ķeram lielo!” #32 epizode

Lielais Loms – Februāris 2024/Marts 2024

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! BAM Streetfishing Līgas 2024 noslēdzošais posms un gada kopvērtējuma apbalvošana
9. novembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Skaties un seko līdzi! Foreļu nārsts Daugavas baseina upē
2. novembris, 2024
Linda Dombrovska
Makšķerēšana
VIDEO! Latvietis, kas ar savu zīmolu iekaro pasauli. Jānis Bulavs. Sarunas laivā #15
Ekskluzīvi 29. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Burkāncopes meistarklases! Burtniekā līdakas ķeras arī uz burkāniem
Speciālreportāža 26. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
VIDEO! Vieta, kur dzimst laivas, un kā ieziemot laivas motoru. Arnis Zobens. Sarunas laivā #14
Ekskluzīvi 21. oktobris, 2024
Indulis Burka
Inventārs
Video! Kādu eļļu liet laivas motorā? Iesaka Arnis Zobens. Lielais loms noslēpumi #3
Ekskluzīvi 18. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Pēdējā nagla LIVE tehnoloģiju zārkā un Latvijas sapņu komanda. “Ķeram lielo!” #44 epizode
Ekskluzīvi 15. oktobris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Nevar piespiest zivi ķerties, piespiest zivi ēst – Igors Prātiņš. Sarunas laivā #13
Ekskluzīvi 1. oktobris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā humāni nobeigt zivi, lai to paņemtu uz mājām. “Lielais loms” noslēpumi #2
Ekskluzīvi 19. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Ja tu zivi atnes mājās un apēd, tā patiešām neizdzīvos! “Sarunas laivā” #12 epizode
Ekskluzīvi 17. septembris, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Dokumentu un inventāra pārbaude! Reidā ar Rīgas pašvaldības policiju. “Ķeram lielo!” #43 epizode
Ekskluzīvi 10. septembris, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Uzmanību! Uzzini, kurš kļuvis par konkursa uzvarētāju un ieguvis laivu GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Kā pareizi bildēt zivi, lai tai nenodarītu pāri. “Lielais loms” noslēpumi #1
Ekskluzīvi 6. septembris, 2024
Lielais Loms
Skaties!
SKATIES! Kontroles nav, zivju nav, bet pašvaldība iekasē finansējumu. Viedoklis par licencēto makšķerēšanu
Ekskluzīvi 3. septembris, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Lielie džerki, lielie kāti ar striķiem un multiplikatoru spolēm
Ekskluzīvi 30. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
VIDEO! Māneklis, ar kuru noķert lielāko asari sacensībās!
Speciālreportāža 29. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Čaterbaits ceļ miroņus, tas ir māneklis, kas jāaizliedz! Garmin Predator Cup 2024 emocijas
Ekskluzīvi 21. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
VIDEO! Nebijis konkurss! Balvā laiva GLADIATOR 420
Ekskluzīvi 28. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Kad ķeras sezonas lielākie zandarti un ir cilvēki, kas taujā pēc tīkliem. “Ķeram lielo!” #42 epizode
Ekskluzīvi 27. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Asaris ir huligāns, to vajag uzbudināt! Rotiņš – mānekļu māneklis. Video bloga #28 epizode
Ekskluzīvi 26. augusts, 2024
Lielais Loms
Inventārs
Mērķis līdaka. Kā to sakaitināt laikā, kad tā neķeras. Video bloga #27 epizode
9. augusts, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Lai cope nepārvērstos par blenšanu ekrānā. Alda Sāviča pikantie stāsti. “Sarunas laivā” #10
Ekskluzīvi 13. augusts, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Rezultāti un video! Līdz pēdējai minūtei mūsējie cīnījās par uzvaru GARMIN PREDATOR CUP 2024
Ekskluzīvi 17. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
Skaties un seko līdzi REZULTĀTIEM! GARMIN PREDATOR CUP 2024 2.dienas tiešraidi
16. augusts, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Tēvu un dēlu stāsti. Āķis pirkstā, ātrie bez maksas un lepnums par dēlu
Ekskluzīvi 15. augusts, 2024
Kate Šterna
Receptes
Video recepte! Laša tartars ar marinētiem sīpoliem
Ekskluzīvi 17. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Makšķerēšana
Viena monstrīga līdaka divas reizes dienā – tas ir iespējams – Anri Anaņins. “Sarunas laivā” #9
Ekskluzīvi 16. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Aktualitātes
Video! Aklā līdaka un lietus, kas sāpēja. Reportāža no Tumsas Kausa 2024
Ekskluzīvi 14. jūlijs, 2024
Arvis Ančevskis
Skaties!
SKATIES! Viņiem reāli paveicās! Uzskatāms piemērs tam, kādēļ jāpievērš uzmanība bojām!
Ekskluzīvi 12. jūlijs, 2024
Lielais Loms
Skaties!
VIDEO! Nobrauc gar pašu laivu un uztaisa vilni! Kā ir ar savstarpējo copmaņu ētiku?
Ekskluzīvi 8. jūlijs, 2024

Lasītākie